Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Barkarö SK F-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Barkarö SK F-13.
F-13
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nästa fredag den 16 januari är det dags för Crazy Night Futsal Cup i Örebro. Vi samlas kl 16:15 innanför entrén till Idrottshuset i Örebro (gamla hallen). Adress: Eyragatan 1, Örebro. Vår första match spelas troligtvis kl 17:00, eller strax därefter? Spelschemat är ej helt fastställt ännu. Ta med både den blå och röda matchtröjan, blå shorts, röda strumpor, inomhusskor, benskydd och vattenflaska.
Varför är det en Crazy Night Cup?
Dubbla matcher var 15 minut.
Högt tempo och många mål.
Musik spelas under matcherna.
DJ kommenterar prestationer live.
Annorlunda spelform.
Antal spelare på planen är tre utespelare plus målvakt.
Max 8 spelare per match, men fritt antal spelare i cupen.
Futsalregler gäller med följande undantag:
Speltiden är 12 minuter.
Inga ackumulerade frisparkar. Varje frispark skjuts utan mur från där förseelsen hände. Målvakten får gå ut max 1 meter från mållinjen när frisparken slås. Övriga spelare ska befinna sig bakom bollen när frisparken slås. Vid lika i slutspelet avgörs matchen på straffar. Tre straffar per lag, sedan utslagningsstraffar.
Gruppspelet spelas i två grupper à fyra lag där alla går till slutspel utifrån placering i respektive grupp. Max 16 lag i cupen. (8 flicklag och 8 pojklag)
Futsal DM i Sala lördagen den 24 januari
Lördagen den 24 januari spelar vi futsal DM (distriksmästerskap i inomhusfotboll) i Sala. Kallelser kommer skickas ut idag. Det är i första hand de som tränat 30% eller mer under inomhussäsongen som kommer att kallas. Vid ev återbud kommer även de som tränat mindre att kallas. Vi går i turordning efter träningsnärvaro. Vi har anmält ett lag i F-12 och ett lag i F-13 klassen. Detta för att slippa möta varandra. Slutspel i båda klasserna. Vi kommer att fördela två jämna lag där de som är födda 2012 kommer att spela i 2012 klassen.
Preliminärt är det just nu för F12 och F13 gruppspel nere vid Lärkan i hallen som heter "Lärkhallen". Sedan är det semifinaler och finaler vid Idrottshallen i centrala Sala. Men då det fallit bort lag från P13-klassen kan det bli så att de kör alla matcher i Idrottshallen. Mer info kommer inom kort. Spelschemat beräknas bli klart idag eller i början på nästa vecka.
I F13 klassen är det fyra lag där alla möter alla (1x20 min). Alla fyra till slutspel där 1:an möter 4:an och 2:an möter 3:an. Sedan final. Övriga lag i F13 är Sala FF svart, Sala FF röd och IK Franke. (SFF tog ett andra lag när något lag drog sig ur). I F12 klassen är det samma upplägg med fyra lag där alla går till slutspel. Sedan final. Övriga lag i F12 är Skiljebo, Skultuna och Sala FF.
/Mvh Ledarna
| Träning | 11 feb, 17:30 |
| Träning | 13 feb, 17:00 |
| Futsalcup Motala - Hela dagen | 14 feb |
| Träning | 17 feb, 18:00 |
| Träning | 18 feb, 17:30 |
Till Örebro cupen, så skulle Emilia behöva åka med någon.
RapporteraRapportera
Hon kan åka med Maja-Lee.
RapporteraRapportera
Tack :) 🙏🙏
RapporteraRapportera
Hej!
RapporteraHej! Här är spelschemat inför fredagens cup i Örebro:
https://www.laget.se/OrebroFutsalClub-Futsal-CrazyNightCup/Page/490015
Lagindelningar:
BSK Lag Blå: Ledare - Marika
Wilma (MV)
Julia
Josefin
Meya
Caroline
Emilia K.N. (MV)
Linnéa L.S.
Klara
BSK Lag Röd: Ledare - Per och Jonas
Emilia Nawab (MV)
Hillevi
Elsa B
Maja-Lee
Linnéa B (MV)
Lily
Stella
Sigrid
Rapportera
Hej!
RapporteraHar det kommit spelschema för kommande helg? MVH Marie
Rapportera
Hej!
RapporteraSpelschemat blev klart igår kväll. Ni kan gå in på nedan länk för att se våra speltider. Första matchen är redan kl 08:00 för det ena laget… Vi har ett lag anmält i F-12 klassen och ett i F-13. Ni kan räkna med en heldag i Sala. Slutspelet drar för först igång på eftermiddagen. Lagindelningarna kommer inom ett par dagar.
https://www.procup.se/cup/cupresclass_skin01.php?ev=39730&lang=SVE&Klass=F13&Grp=1
/Mvh Marika
Rapportera
Hej!
RapporteraHär kommer lagindelningarna inför lördagens DM i Sala. Det är en del spelare sjuka just nu så vi får se hur många vi har att tillgå på lördag? Flera spelare kommer att få dubblera, troligtvis i båda lagen, vilka det blir bestäms på lördag. Det är bra om ni förbereder barnen på att det kan bli justeringar in i det sista med tanke på ev sena återbud. Första matcherna kommer i alla fall att se ut enligt följande:
BSK Lag Blå - Ledare: Phil och Marika
Wilma (MV)
Linnea B
Elsa P
Josefin
Julia
Vira
Klara
Emilia K N
+ en spelare från Lag Röd (bestäms på lördag morgon)
BSK Lag Röd: Ledare: Per och Jonas
Wilma (MV, dubblerar första matchen, Emilia K.N dubblerar som MV andra matchen)
Meya
Hillevi
Stella
Lily
Elsa B
Maja-Lee
Sigrid
Lag Röd samlas kl 07:00 i Idrottshallen Sala och Lag Blå kl 08:00, samma plats. Medtag båda matchtröjorna.
Rapportera
För att se våra lags spelschema, följ nedan länk:
Rapporterahttps://www.procup.se/cup/cupresclass_skin01.php?ev=39730&lang=SVE&Klass=F12&Grp=1
Rapportera
Hej!
RapporteraNi som har sjuka barn hemma får gärna meddela oss ledare ikväll, senast kl 18:30, om ert barn kan deltaga eller ej imorgon. Kl 19 ska alla spelare vara registrerade. Är man sjuk idag så spelar man rimligtvis inte cup imorgon.
/Mvh Marika
Rapportera