Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bromstens IK U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bromstens IK U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
För tredje året på raken var vi i final i Sveriges största inomhuscup och för andra året på raken vinner vi guld.
Inomhusfotbollen är häftig, tempot är enormt och både huvud och ben måste hänga med för att det ska fungera.
Samspelet mellan de 5 spelare som är på plan måste fungera perfekt för att få resultat.
Det är mycket mindre marginaler än utomhus, tappar man boll är det direkt målchans för motståndarna, det är mycket svårt att ta sig till final en gång och nästan omöjligt att göra det tre år på raken.
Startfältet i årets P13-svår var riktigt starkt och vi hade sannerligen ingen tur med lottningen utan fick gå den långa vägen till final som kantades av flera riktigt vassa lag.
Gruppspel:
Bollstanäs SK 3-0
IFK Haninge 00-1, 2-1
Älvsjö AIK P00U, 3-0
Slutspelsgrupp:
IFK Socksund 1-1
Spårvägen 00-1, 3-0
Extramatch och kval till semifinal
Athletic FC P00, 6-4
Semifinal.
Bollstanäs SK 1 6-1
Final
Djurgården Akademi 4-2
Innan vi till slut kunde lyfta bucklan fick vi alltså ta oss an 5 st lag från elitdivisionen i Sanktan + Spårvägen och Bollstanäs som även det är 2 mycket bra lag.
Killarna gjorde en mirakelvändning mot AFC efter underläge 0-3 så stod det 3-3 vid full tid och förlängning, i straffläggningen var killarna iskalla och satte 3 raka.
Det finns knappt ord för hur stolta vi är över det här gänget, vilken insats och vilken vilja.
Kvartersgänget har slagit till igen.
Stort grattis killar och tack till Tyresö för en som vanligt väl arrangerad turnering.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera