Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bromstens IK U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bromstens IK U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Oj vad skönt det var att kvällens match gick i varma sköna Spånga fotbollshall, regnet hade öst ner hela dagen men inomhus var det varmt och torrt.
Vi tog mot IFK Viksjö´s 00:or för 7-mannamatch i svårserien, tiden då vi bara kunde ställa in skorna mot de flesta andra 00-lag är förbi, nu får vi kriga i alla matcher. Viksjö var riktigt taggade och slet som djur i försvaret och ställde om i vassa kontringar. Vi är dock lite starkare i kväll och håller en betryggande ledning matchen igenom.
Vi har ett bra passningsspel även om det inte kuggar i till 100%.
Matchen slutar 8-2.
Summering: bra och fartfylld match trots sen fredagskväll efter första rikitiga skolveckan. Viksjö ger verkligen allt i alla situationer.
Kvällens extra guldstjärna går till Rebin för ett utmärkt mittfältsspel och slutligen ett uppoffrande försvarsspel där han inte släppte någon över bron, snyggt jobbat Rebin.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera