Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bromstens IK U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bromstens IK U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Jag är rätt säker på att vi inte har haft ett så långt matchuppehåll som denna vinter ,hela 6 veckor utan match och utan att snört på sig konstgrässkorna.
Vi ställde upp i Vintercupen som är något så ovanligt som en en 5-manna turnering på konstgräs inomhus mitt i vintern.
Hallen är inte uppvärmd men skyddad från snö och is.
Idag mönstrade vi en 9 man stark trupp, målet för dagen var att ha kul och att försöka hitta någon form av matchtempo när säsongen börjar närma sig.
Idag lät vi killarna sköta bytena själva, det lyckades över förväntan, bra för killarna att ta mer eget ansvar.
00-gruppen mönstrade hela 28 st lag, vi gör ett stabilt gruppspel mot Hammarby, Djurgårn och Huddinge där vi lyckas hålla tätt bakåt och få in en hel del bollar framåt.
Även 8-del och kvart avverkas med stabil fotboll mot Täby United och Boo.
I semin ställs vi mot IFK Stocksund för 3200:e gången, det blir en jämn tillställning
där Stockan börjar bäst men vi kan sakta men säkert jobba oss in matchen och vara det bättre laget i andra halvan.
Lite oflyt gör att vi råkar ut för både självmål och målvaktsutvisning, matchen slutar 1-1 och får avgöras på straffar.
Vi mönstrar en ovan utespelare i målet och det fäller till slut avgörandet på 3:e straffen.
I det stora hela en helt ok turnering av våra hjältar, om vi bara kommer i närheten av det vi gör på träning kommer vi rocka vilket lag som helst.
5-manna på konstgräs var riktigt kul och visst är det fräckt att låta killarna själva ta hand om bytena.
Det var endast efter att vi fick målvakten utvisad i semin som tränarna gick in och petade i byten och positioner.
Snyggt jobbat av väldens bästa kvartersgäng som släpper in 2 bollar på 6 st matcher.
Imorgon ställer vi 13 man på benen i träningsmatch mot IFK Haninge.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera