Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bromstens IK U17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bromstens IK U17.
U17
Följ oss för uppdateringar
Vi fick ihop 8 st sommarlovskillar för att åka på Mini Tiger Cup i Skarpnäck.
Gruppspelet bjöd på 3 st matcher mot Hammarby P01:6, Huddinge och till slut Enskede.
Sällan har vi väl haft sådant bekymmer i ett P00-gruppspel, vi är bortskämda med stora siffror i matcher mot lag i samma åldersgrupp men idag fick killarna kämpa för varje poäng, eller vi hade rättare sagt stora problem med att göra mål.
Hur som helst lyckas vi vinna gruppen efter 2 vinster och en oavgjord (HIF 4-2, Huddinge 0-0, Enskede 4-3).
I första slutspelsmatchen ställdes vi mot IFK Stocksund, detta var kanske inte rätt dag att ge Stockan en riktig match, och mycket riktigt har vi stora problem med Stockan idag som vinner rättvist med 5-1.
Summering: en mycket nyttig dag ute i Skarpnäck, viktigt för alla att se vilket hårt jobb som krävs för att spela bra fotboll, även om det gör ont så är det sådana här dagar som gör oss till ett bättre fotbollslag.
Extra beröm till Raz, Jeppe och Addo idag, även kul att se Gabbe ösa in mål mot Bajen i första matchen.
Saknades idag gjorde Oscar (skada) samt Adam och Sajad (bortresta).
På Söndag har vi ytterligare 2 st slutspelsmatcher i Mini Tiger Cup, samling 11:00 på plats i Skarpnäck.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera