Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Boden Basket Pojkar 03/04/05
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Boden Basket Pojkar 03/04/05.
Pojkar 03/04/05
Följ oss för uppdateringar
Först gör vi en liten utvärdering,
yo-yo testen visar på att ni blir allt mer tränade :-)
Styrkemässigt noterar vi att vi skulle tjäna på att vara starkare, både för att hoppa men också att vinna 1-1 situationer när vi fightar om bollen.
(man blir snyggare och kroppen håller bättre också )
Så då kommer här något som om du gör det minst 2-3 ggr i veckan är det bra. Under påsken vill vi att ni provar detta varje dag. Låter kanske mycket men ni har så bra kroppar som växer och snabbt utvecklar muskler.
Övning 1
Plankan med vridningar.
Utgångsläge plankan, lyft en hand, vrid kroppen och peka mot taket, tag ned handen och dra den under dig och peka mot väggen på den sidan där du har armbågen i golvet.
Du kan också om växla med att göra den att man sträcker sig rakt fram med handen och sedan drar den ned längs sidan.
Upprepa 3-4 ggr och sedan vila. Gör detta 5ggr
Övning 2
”Burpisar” ni kan dem.
Gör 3-5 armhävningar varje gång mellan upphoppen.
Upprepa 5-10 burpisar och sedan vila. Gör detta 3-5ggr
Dessa två övningar ger bra bål och armaträning samt hoppförmåga. Samt flås med tempo.
Peo o Kim
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera