Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Boden Basket Flickor 98/99
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Boden Basket Flickor 98/99.
Flickor 98/99
Följ oss för uppdateringar
SSK 98 brukar betryda tuffa jämna matcher. Den sortens matcher som är roliga att vinna och hemska att förlora.
Idag var tjejerna taggade direkt. Vi tog ledningen direkt och släppte den sedan alldrig.
Det kändes som att denan gången är det vår match.
Vi började med man-man och alla verkligen jobbade stenhårt för att hålla sin spelare. Efter ca. 5 min ledde vi med 4 p. De tog time-out. Då passade vi på att byta till zon försvar. Då vi inte tränat på det ordentligt så utbröt ett litet kaos med hur spelar man då. Med tiden fick vi lite bättre ordning på zonen och kunde i 3:e perioden börja byta under spelet gång mellan zon och man-man.
Zon är något vi skall jobba lite mer med på måndagens träning.
De försökte då pressa oss men det löste tjejerna automatiskt på plan. ett steg till framåt. "Läsa försvaret och aggera".
Matchens utvecklade sig sedan så att oavsett hur de spelade försvar så fortsatte vi att glida ifrån utom möjligen i 4:e då vi slappnade av lite.
Det mest glädjande idag var:
1/ Hur vi hjälptes åt att ta upp bollen (mycket pass) och göra oss fria så det mesta tiden fanns ett passningsalternativ.
2) Vårt man-man försvar
ALLA jobbade verkligen för att lyfta oss idag. Många bra beslut tog ni tjejer. :-)
Vi jobbar vidare på måndag igen :-)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera