Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blomstermåla IK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blomstermåla IK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Snabbt nere på jorden igen!!
Det finns inte så mycket att tillägga en sån här match när vi möter ett taggat Lindsdal. Efter 0-5 i halvlek var vi tilltufsade ordentligt och motvinden i första gjorde allt bara värre samtidigt som vi faller in i gamla ovanor och inte tar löpningar och uppoffringar för varandra. I andra halvleken klarade vi oss undan med 0-2 i baken och många av tjejerna ville inte riktigt vara med på planen utan avbytarbåset blev en populär plats (Tjejer, fotboll är ett lagspel!). En eloge skall dock ges till de som tappert kämpade in i det sista, och bland er utmärkte sig Linn på mitten, Emma med sin underbara inställning och kämpaglöd och Beckis som räddar oss så många gånger idag. Tänk om alla i laget tog efter Emma och hade samma positiva inställning, då kan vi bestiga berg!
Nu får vi ladda batterierna i sommar och försöka ge Högsby en omgång den 8/8 och med en rejäl uppladdning på Gabriel Keramik Cup.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera