Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Znax
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Znax.
BK Znax
Följ oss för uppdateringar
Månadstävlingens sista omgång hade definitivt betydelse för hur slutplaceringarna skulle bli. Kanske på grund av Corona-krisen så blev det bara tre deltagare: Helen, Mattias och Olof. Mattias hade chansen att gå ikapp Göran och dela förstaplatsen. Olof hade chansen att gå om Mattias och lägga beslag på andraplatsen. Helen kunde gå förbi Anette upp på fjärdeplatsen. Hur gick det då ?
Bäst gick det för Helen som la beslag på förstaplatsen och därmed 10 poäng. Det räckte för att hon skulle gå förbi Anette upp på en fjärdeplats. Det var Helens första förstaplacering i månadstävlingen. Bra lirat !
Helens fina spel och förstaplats innebar två saker:
1. Olof kunde inte längre gå om Mattias utan slutade trea både i deltävlingen och i totalställningen.
2. Mattias hade behövt 10 poäng för att dela förstaplatsen med Göran. Nu fick han nöja sig med en hedrande andraplats både i deltävlingen och totalt.
Lite mer statistik:
Vi brukar ju säga att månadstävlingen är för den flitige. MEN – resultaten räknas ju också ! Göran deltog bara 7 av de 9 omgångarna men samlade där ihop 65 poäng, i snitt fina 9,3 poäng. Mattias som kom tvåa spelade 8 omgångar och samlade ihop 63 poäng, i snitt 7,9 poäng. Olof på tredjeplatsen var flitigast av alla och missade inte en enda deltävling. Han samlade ihop 60 poäng på de 9 omgångarna och snittade 6,7 poäng.
Hela redovisningen av slutställningen hittar du här.
Prisutdelningen blir som vanligt vid årsmötet som nu är flyttat till den 22/8.
Väl mött i Karlsrohallen !
Webredaktör Stickan
| Träning | 8 jan, 17:00 |
| Hemmamatch mot BK Playax F | 11 jan, 11:40 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Bortamatch mot Lunds BK Mamba F2 | 17 jan, 12:20 |
| Bortamatch mot BK Rollers | 17 jan, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera