Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Znax
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Znax.
BK Znax
Följ oss för uppdateringar
Znax A-lag hade revansch att utkräva mot BK Nordkap. Matchbilden blev helt annorlunda än i Landskrona där vi låg under med 11-4 efter tre serier: Här var det i stället Znax som efter bra spel ryckte åt sig ledningen med 10-5. Den tredje serien är Znax bästa för året där banparen gjorde 491 (Gunilla M/Gert-Inge), 412 (Henke/Mats), 393 (Robin/Leif) och 392 (Stickan/Mattias) för en total av 1688 ! Av bara farten tog Znax två av banparen och totalen i sista serien och sluttotalen blev därmed 14-6 till Znax. Den slutliga slagpoängen 6154 är även den årsbästa för klubben.
Bästa banpar i Znax var Gunilla M/Gert-Inge med 4 banpoäng och nytt årsbästa på en serie med 491 (245/246 i serie 3).
Mattias slog Gert-Inges säsongsbästa på 4 serier med en kägla (859) men undertecknad puttade ner honom till andra plats efter 867. Det gav ett nytt årsbästa i slagpoäng på banparet med 1726 !
B-laget mötte BK Lödde B borta i Löddeköpinge.
Det blev en jämn match där samtliga serier slutade 3-2 i endera lagens favör. Det är svårt att vinna matcher när motståndarlaget tar samtliga 4 totaler. Det gjorde Znax i denna match och vann sammanlagt med 11-9. Bästa poängplockare i Znax var Olof med 3 banpoäng och 747 i slagning. Pernilla och Anette tog vars två banpoäng och Pernilla hade dessutom bästa slagpoängen i matchen med 752. Josefin blev ”grindstängare” på 535 men det räckte ändå som hjälp för laget att ta alla totalpoängen och vinna matchen.
Äntligen en bra helg för Znax !
Webredaktör Stickan
| Träning | 8 jan, 17:00 |
| Hemmamatch mot BK Playax F | 11 jan, 11:40 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Bortamatch mot Lunds BK Mamba F2 | 17 jan, 12:20 |
| Bortamatch mot BK Rollers | 17 jan, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera