Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Znax
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Znax.
BK Znax
Följ oss för uppdateringar
Znax A spelade hemma i Karlsro-hallen mot BK 1927. Vi tog första serien med 4-1 men BK 1927 vände och tog serie 2 med 3-2 och serie 3 med 4-1. Nu låg vi under med 8-7 inför sista serien i en match vi kände att vi måste vinna för att ha en chans att ha det i egna händer om vi ska spela kval eller ej !
I fjärde serien började vi bra och ledde halvvägs med 4-1. BK 1927 närmade sig och gick om på första banparet där Leif och nyss inbytte Pernilla kämpade emot. Pernilla gjorde en strålande insats och lirade in 232 kägelpoäng. Leif hade däremot oflyt hela vägen in till sista rutan. Där hade vi turen att Ingemar Hansson i motståndarlaget ”klippte” och lämnade en kägla kvar. Leif täckte och avslutade med en strajk – och därmed vanns banparet med två käglor och Znax vann matchen med 11-9 ! Spännande till sista käglan !
Bäst i Znax: Mats 758 (3 banpoäng), Gunilla M 753 (2 bp) och Henke 729 (3 bp).
Det lag som vi kämpar om kvalplats med är Lomma BK. De förlorade dubbelt borta mot BK Bowino F (8-12) och Staffanstorps BK (4-16). Znax klättrade om och förbi och ligger nu 2 poäng före i tabellen med en match mindre spelad. Nu väntar dubbelmatch borta i Lund mot Tetra Laval och just Lomma BK. Tetra Laval ligger ytterligare två poäng efter Lomma BK. Mer spännande kan det inte bli !
Znax B-lag spelade i Lund mot BK Rollers C. Rollers tog första och tredje serien med 3-2 men Znax hade dagens bästa slagningar i serie 2 (692, 5-0 till Znax) och fyra (688, 3-2 till Znax). Det räckte för att Znax skulle vinna matchen med 12-8.
Znax resultat: Pernilla 672 (3 banpoäng), Olof 651 (2 bp), Gunnar 649 (2 bp) och Anette 643 (3 bp).
Bra lirat Znaxare !!!
Webredaktör Stickan
| Träning | 8 jan, 17:00 |
| Hemmamatch mot BK Playax F | 11 jan, 11:40 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Bortamatch mot Lunds BK Mamba F2 | 17 jan, 12:20 |
| Bortamatch mot BK Rollers | 17 jan, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera