Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Znax
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Znax.
BK Znax
Följ oss för uppdateringar
A-laget hade dubbelmatch borta mot Staffanstorps BK och BK Bowino F i Svedala. En lång härlig bowlingdag med avslut i 6-banors-hallen i Svedala med tropisk värme och som grädde på moset maskinfel i Staffanstorp som gjorde oss en timme försenade till Svedala-matchen !
Första matchen i Staffanstorp började bra för Znax med 5-0 efter att hemma-spelarna haft sovmorgon. De fick ihop 1250 mot Znax 1362. I andra serien hade de vaknat till och tog 2 banpar och totalen med 1371-1325, således 7-3 till Znax. I tredje serien var det Znax tur att vakna till och med matchens högsta seriepoäng (1414) vinna tre banpar och totalen. Därmed var matchen vunnen för Znax då det stod 11-4. Innan serien var slut la mekaniken av på en av banorna och det dröjde innan banparet fick flyttat på sig och avslutat spelet. Den sista serien blev därmed ganska avslagen eftersom man inte hade någon koll på hur det gick för övriga banpar. Staffanstorp tog två banpar och totalen med 64 kägelpoäng (1291-1227). Detta var Znax sämsta serie-totalpäng på väldigt länge... det blev alltså till slut 13-7 (5328-5283) till Znax.
Bäst i Znax undertecknad på 793 och Leif på 763. Alla banpar tog 3 banpoäng utom jag och Mikael som fick nöja oss med 2. Bra gjort ändå i A-lagsdebuten att ta 2 banpoäng Micke !
Vi stressade iväg till Svedala, kastade i oss en hamburgare eller en korv och började spela c:a en timme försenat. Bowinospelarna var på gott humör trots väntetiden och spelade riktigt bra på de 4 banorna som fanns till förfogande. Mikael och jag hade 0 banpoäng och Leif/Anette tog 1. 7-1 till Bowino efter halva matchen och ganska stora diffar i deras favör. Det blev en rejäl uppförsbacke för Mats/Gunilla och Göran/Pernilla att tackla men dessa Znaxare tänkte inte ge sig utan strid om poängen ! Både Mats (805) och Gunilla (802) tog säsongens första 800-totaler och 2 banpoäng. Göran (752) och Pernilla (683) tog 3 banpoäng. De fyra lyckades även ta sluttotalen i fjärde serien som Znax därmed vann med 4-1. Det hjälpte ändå inte eftersom Bowino tog övriga tre serier med samma siffror. 13-7 (5895-5584) till Bowino kändes ändå som en halv seger efter en lång dag. Ett stort tack för en god match och ett gott gry hos både spelare, publik och personal i Svedala-hallen !
Bäst i Znax som tidigare nämnts Mats (805), Gunilla (802) och Göran (752). Även Leif (747) får godkänt !
B-laget spelade söndags-match mot BK 1927 B. Här fick undertecknad och Leif dubbla eftersom det var många som ej kunde spela denna söndag. Förutom oss spelade Olof och Kaja. Jag passade på att damma av mitt fjärde-klot (en Roto Grip Mutant Cell jag köpt begagnad av Johannes) och det visade sig vara ett lyckokast. Efter 8 raka strajkar kom gummiarmen och avslutet blev inte lika bra. Men 253 i en serie var det ett tag sedan jag gjorde… Znax tog de två första serierna med 4-1. I den tredje tog vi 2 banpoäng och förlorade totalen med en ynka kägla (585-586). I den fjärde skärpte vi till oss litet till och vann återigen med 4-1. Matchen slutade således 14-6 till Znax.
Alla i Znax tog banpoäng, jag 4, Leif 3, Olof 3 och Kaja 1 vilket är glädjande !
Väl mött i Karlsro-hallen !
Webredaktör Stickan
| Träning | 8 jan, 17:00 |
| Hemmamatch mot BK Playax F | 11 jan, 11:40 |
| Träning | 15 jan, 17:00 |
| Bortamatch mot Lunds BK Mamba F2 | 17 jan, 12:20 |
| Bortamatch mot BK Rollers | 17 jan, 14:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera