Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Walldia Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Walldia Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Som ni säkert läst i media har vi tagit beslutet att starta om verksamheten genom att tacka nej till vår plats i Div 5.
Glada blev Bua IF och Valinge IF som fick flytta upp till femman respektive Div 6 norra.
Vilken form av serie vi hamnar i är fortfarande osäkert, men div 7 södra blir det i alla fall. Men hur många lag serien kommer att innehålla, vet vi först efter representantskapet (fotbollens riksdag) som går av stapeln 15 nov. Där kommer klubbarna att rösta om hur man tycker serierna ska se ut.
Med tanke på hur osäkert det är för närvarande med hur många spelare vi har tillgängliga efter frimånadens slut 15 dec tyckte vi att det var det enda riktiga att göra. Vi har spelat i de två högsta serierna de 3 senaste åren och vet vad som krävs för att det ska ge något. Därför är det bättre att starta om och bygga upp något nytt.
Samma tankar är våra nya slavdrivare Kenan och Nderim inne på och hoppas att få in en del nya killar som nu kanske ser sin chans att vara med att bygga det nya BKW.
Vi tränar som vanligt på lördagarna i Lagaholmshallen 13,00-14,30 Alla välkomna!
Imorron 12/11 tar vi en fika på Wallevi efter träningen och lyssnar på vad Kenan och Nderim har för planer inför kommande säsong.
Nästa lördag 19/11 spelar vi futsal i vintercupen. 2 lag ställer upp, laguttagning troligen efter morrondagens träning
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera