Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Sport Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Sport Herr.
Herr
Följ oss för uppdateringar
Viktiga poäng på spel i bottenmötet mellan BK Sport och Eskilstuna Babylon på Ekängen. En match som flyttades till konstgräset på grund av mycket regn den senaste tiden. Båda lagen var i stort behov av en seger men ingen vann. Två besvikna lag vandrade av planen efter 1-1 (0-1) och nu ser det riktigt skrynkligt ut för bägge klubbarna i den nedre delen av tabellen. BK Sport håller Babylon bakom sig, men det räcker ju inte eftersom vi går mot en säsong med tvångsnedflyttning i samtliga lokala serier från fyran och nedåt. I början av den andra halvleken räddade Kevin Värn en straff och utan den tjusiga paraden kunde det slutat än värre för den gulsvarta hemmaklubben som har så förtvivlat svårt att få in bollen.
Det ska sägas med en gång att Sport skapade tillräckligt med möjligheter för att bärga en fullpoängare. Men som vanligt var det trubbigt i avsluten. Inte ens med spel en man mera sista dryga kvarten hjälpte för att vinna.
Babylon hade inte haft någonting framåt förrän efter 14 minuters spel då Nael Ghazi Shabo, rutinerad 37-åring, från nära håll petade in bollen stolpe-in. Sport åstadkom en del vettigt framåt, William Sternell träffade ribban med ett rungande distansskott efter 34 minuter och i 41:a var Hassan Haidar framme, men närskottet tippade målvakten akrobatiskt till en hörna. På den nickade Lucas Pettersson tätt utanför. Hade förstås hoppats på en upprepning av vårens prestation mot samma motståndare. Det fanns flera tillbud där Sport kunde tilldömts straff efter misstänkt hands och i slutet av halvleken skulle väl en spelare i Babylon ha åkt ut efter en ful skallning och viss palaver. Men för dagen såg vi en ganska blicklös domare som silade mygg och svalde kameler vilket förstås skapade en väldig osäkerhet på plan. Domaren var dock inte ensam om att ha en dålig dag. Därmed halvtidsunderläge 0-1 vilket rent statistiskt inte bådade gott eftersom det blivit stryk åtta av nio gånger tidigare i år i liknande läge.
Efterlängtad comeback vid avspark i rond två för nyttige kämpen Christopher Persson som varit borta i närmare fyra månader och missat tolv seriematcher. Hade ett bra läge redan efter några sekunder och ett fint skottförsök en stund senare. Fem minuter efter sidbytet hittade domaren en straff till Babylon, han hade tydligen upptäckt en hands på en liggande Sportspelare. Visst, med en stor portion fantasi kunde man få det till straff. Felaktiga straffar brukar missas sägs det och så även nu. Peter Assio sköt högt något till höger, Kevin Värn sträckte sig och klarade till merparten av publikens jubel. Det var helt klart en matchavgörande händelse och sju minuter senare var det lika, 1-1. Ram Al-Khadadi tog påpassligt vara på ett försvarsmisstag på mittplan och rullade bollen kyligt förbi målvakten, tränarsonen Robin Målgren, 20 år om en vecka. I halvlekens mitt gavs Amanuel en chans till hemmaledning, men från högersidan sköt han utanför. Annars handlade det mycket om nästan, men i de avgörande momenten saknades en tå där framme.
Ram har spelat tio av tjugo seriematcher denna säsong och målet var hans allra första i Sports A-lag. Bra jobbat!
Det var som sagt en mycket svag och ojämn domarnivå genomgående, inget samarbete alls inom teamet som man kan kräva. Med tio minuter kvar av ordinarie tid visade domherren ut Babylons nr 3, Jean Locka Abrahim. Rött kort efter två varningar. Upprörda Babylonledare menade att domaren tagit fel på spelare, att det skulle vara nr 4 som borde tilldelats det gula kortet i den situationen. Enligt dem därmed ingen utvisning. Det fanns gott om tid med spel i numerärt överläge att forcera in ett nödvändigt vinstmål mot en väldigt tröttkörd motståndare, men det ville sig inte trots mer än åtta minuters tilläggstid. 1-1 var ett resultat som ingen var nöjd med.
BK Sport har spelat en match tidigare i år på Ekängens konstgräs i Sörmlandsfyran. Motståndare då Högsjö BK, även då oavgjort efter att Sports målvakt räddat en straff. I april var det Tobias Andreasson som vann den interna matchen mot skyttekungen William Lönn.
Vi gratulerar Södertälje FF som i och med helgens resultat mycket välförtjänt är klara seriesegrare. Starkt att bortabesegra höstens lag Enhörna IF. SFF till trean alltså där inget sörmlandslag är definitivt klara för nedflyttning, men där särskilt Värmbol och Viljan ligger riktigt ruggigt illa till. Enbart ett sportsligt mirakel kan rädda dem kvar.
Laget: Kevin Värn - Oliver Flygholm, Kasper Värn (varning 81), Lucas Pettersson (K), Noah Wahlström (varning 77) - William Sternell, Wilmer Vidlund - Emil Esentals, Saimon Debesay, Ram Al-Khadadi (mål 57) - Amanuel Belay. Bänken: Christopher Persson, Milian Andersen (varning 56), Hassan Haidar, Fredrik Danielson (ej spel), Filip Pettersson (mv, ej spel). Avstängd: Anton Jedar.
Resultat, omgång 20: Stallarholmen-IFK Mariefred 0-1, Enhörna-Södertälje FF 1-2, Högsjö BK-Jäder 5-0, BK Sport-Babylon 1-1, KSK-Ärla 3-1, Hargs BK-EFC 4-3. På Rosvallas konstgräs i Nyköping täppte jumbon Harg till truten på segersäkra EFC. Trots tidigt tvåmålsunderläge vände Harg och vann sin första match för säsongen.
Tabell: Södertälje FF 50p (klara för uppflyttning till division 3), IFK Mariefred 42 (i nuläget kval till division 3), Högsjö 38, Eskilstuna FC 37, Enhörna 33, Jäder 26, Katrineholms SK 26, Stallarholmen 25, Ärla 24 (i nuläget tvångsnedflyttning), BK Sport 21 (i nuläget tvångsnedflyttning), Eskilstuna Babylon 18 (i nuläget nedflyttning), Hargs BK 4p (klara för nedflyttning till division 5). Två omgångar med sex poäng i potten återstår.
FAKTA / tidigare matcher spelade på datumet 20 september
20.09.1969 Ea Södra FF-Sport 0-1 Stefan Boman
20.09.1975 Ändebol-Sport 1-1 Per-Ove Andersson
20.09.1980 Standard-Sport 1-0
20.09.1992 Sport-Gnesta FF 4-1 Jan Larsson 2, Henrik Larsson, Stefan Ljungqvist
20.09.1997 Sport-Köping FF 4-1 Stefan Johansson 2, Kent Andersson, självmål
20.09.2009 Sport-Syrianska BoIS 2-4 Daniel Almqvist 2
20.09.2013 Triangeln-Sport 4-0
20.09.2014 Sport-Vingåker 2-1 Darren Jefferies, Benjamin Komatovic
20.09.2015 Dalhem IF-Sport 7-1 Jordan Harper
20.09.2025 Sport-Babylon 1-1 Ram Al-Khadadi
I den näst sista omgången spelar Sport nykomlingsmöte mot den kvaljagande tabelltvåan IFK Mariefred på bortaplan.
CHRISTER JOHANSSON
FC Södertälje (hemma) | 12 okt, 13:00 |
Avslutning | 1 nov, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera