Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Rättvik
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Rättvik.
BK Rättvik
Följ oss för uppdateringar
De uppskjutna matcherna mot BK Karma F2 slutade med både vinst och förlust för våra lag.
F-laget inledde med en knapp förlust med 9-11. Detta efter att ha gjort 5-0 i tredje serien och gått upp till totalt 9-6. Trots att "bara" två poäng krävdes i sita serien så vände Karma på matchen och tog i sin tur alla poäng i sista serien och därmed matchen. Högsta slagningarna i Rättvik gjorde Emil 689 och Hjördis 675. För mer detaljer se: Matchfakta
A-laget tog revansch och avgjorde efter treserier genom en ointaglig ledning på 12-3. Matchen slutade 17-3 till slut. Fem av åtta spelare slog över 700 med Tomas på högsta slagning med 830. Se mera här: Matchfakta
Under kvällen gjorde fyra spelare sina debutmatcher för Rättvik, Pontus Friggars och Ulf Hellström i F-laget samt Tony Blomberg och Hans-Olof Hansson i A-laget.
Nästa uppgift blir ett internt derby mellan våra båda lag. Den matchen spelas nu på lördag 16 november kl 15:00. Kom gärna och stötta de som spelar!
| Träning | 6 jan, 18:00 |
| Träning | 8 jan, 17:00 |
| Träning | 8 jan, 19:00 |
| BK Rättvik A- Sandvikens AIK BK F1 | 10 jan, 10:00 |
| Derby mot Rättvik F2 | 10 jan, 11:40 |
Bra kämpat. Hoppas vi ses snart🎳
RapporteraRapportera