Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Mix Eslöv
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Mix Eslöv.
BK Mix Eslöv
Följ oss för uppdateringar
Dagen började med en bortamatch i Kristianstad för vårt 4-manna lag.
Hemmalaget Glenfield öppnade bäst i första serien men mixarna kom igen i andra då alla spelare hade över 200 (med hcp).
Tredje serien slutade i hemmalagets favör men vi lyckades återigen visa att vi är bäst när det gäller och lyckas med att vinna matchen med 68 pinnar.
Stort grattis till vinsten. Kan även tillägga att vi leder tabellen och är dessutom obesegrade.
Efter matchen i Kristianstad (och en bit mat på vägen) så fick tre av ungdomarna skynda sig till Eslöv för att ta emot Cefyra på ”himmaplan”.
Alla ungdomar och vuxna var verkligen super taggade och vårt ända mål var egentligen att vi skulle försöka spärra bättre än vad vi gjort dem senaste matcherna.
Vi öppnar väldigt starkt i första serien och motståndarna var egentligen inte ens nära och mixarna vinner med 4-1.
I andra serien börjar motståndarna hitta in men även den serien går i BK Mix favör med 3-2.
Sen i serie 3 händer något som jag aldrig sett tidigare.
ALLA spelare tittar upp på skärmarna och inser att vi verkligen har en chans att vinna vår första match i nationella serien någonsin.
BK Mix spelar den bowling som vi tränare har drömt om i flera år, alla hejar på alla, alla täcker i princip alla rutor och vi gör en tredje serie på hela 1557 poäng och vinner med 3-2.
Nu står matchen 10-5 och vi behöver bara plocka ett enda bord i fjärde serien.
Här märker vi tydligt att luften gick ur motståndarna och vi vinner även fjärde serien med 3-2 och matchen slutar 13-7.
Stort grattis till samtliga spelare denna helg och tack till publiken för all support.
Dagens slutsiffra blev 18 och vi har tyvärr ingen vinnare.
Dagens topp 3 i 8-manna: Elissa 868, Magnus 860, Moa 774.
Dagens bästa i 4 manna blev Ebba Linde.
Nu är det uppehåll i 2 helger och vi har en del ungdomar som ska iväg och spela individuella tävlingar.
Lycka till alla.
Frågan är om vi skall ha squats som återkommande moment på träningarna för det verkar givit resultat! Bra lirat av samtliga idag. Stolt att få vara med och dela denna stund med er idag.
RapporteraRapportera
Bra spelat 👏
RapporteraRapportera
Det var riktigt bra spelat idag. Det var kul att vi van och även att vi hejade på och peppade varandra så mycket som vi gjorde idag😊
RapporteraRapportera