Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Landora
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Landora.
BK Landora
Följ oss för uppdateringar
En oerhört jämn match,men det blev tillslut vinst med 3-2. Hur ser ni på matchen i stort?
Vi inledde matchen starkt och kunde dra nytta av deras tidiga röda kort. Tyvärr drabbades vi av några skador som tvingade oss till en omstrukturering av laget, vilket ledde till att vi blev något osammanhängande. Efter en noggrant genomgång i halvlek kom vi ut mer fokuserade i andra halvlek, där vi återfick vårt spel och lyckades avgöra matchen med sista sparken. En fantastisk andra halvlek resulterade i en välförtjänt 3-2-vinst.
Efter ett mycket bra spel, obesegrade, 7 poäng och +3 i målskillnad, hamnar ni tvåa i gruppen, där ettan bara slog er med två fler mål gjorda. Hur ser ni på chanserna att gå vidare som en av de bästa tvåorna?
Vi genomförde ett starkt gruppspel där många spelare fick visa upp sina kvalitéer. Att sluta på andra plats med 7 poäng gör att vi har goda chanser att gå vidare. Det är svårt att se att vi inte skulle avancera, men vi får vänta och se hur alla matcher slutar innan vi kan vara helt säkra.
Kommer ni att titta på lottningen på onsdag, ifall ni går vidare?
(lottningen sänds live på youtube Onsdag 19/3 10.00 Lottning live på Youtube)
Vi håller oss definitivt uppdaterade på resultatet. Det blir spännande att se hur allt utvecklar sig och vilka vi potentiellt kan möta framöver.
Hur har spelet i DM förberett er på seriespelet?
DM har gett oss möjligheten att möta lag från olika divisioner, vilket har varit värdefullt för att testa en ny spelidé. Den har fungerat bra, även om det finns några detaljer att finslipa. Sammanfattningsvis har det varit bra matcher som har fört oss närmare vår målsättning inför seriestarten.
Ni hade bollkallar på matchen igår. Hur tyckte ni att de skötte sig?
Bollkallarna skötte sig bra och höll spelet flytande på ett imponerande sätt. Det var ett stort stöd för matchen, och det ska bli spännande att se om vi kan ha med dem framöver.
Den första matchen i år är mot Tågarps AIK på hemmaplan, den 5 april. Vad ser ni fram emot när det gäller den matchen?
Vi ser fram emot bra väder, härlig fotboll och en stor uppslutning från både spelare och supportrar. Självklart siktar vi på att starta serien med en vinst och ge publiken en riktigt bra match.
P-14 Svalövs BK/Kågeröds BoIF (borta) | 7 jun, 14:00 |
A-laget Helsingborgs AIS (borta) | 7 jun, 15:30 |
P-12 Ramlösa Södra IF vit (hemma) | 8 jun, 10:00 |
A-laget Tågarps AIK (borta) | 12 jun, 19:00 |
P-12 Råå IF vit (borta) | 14 jun, 12:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera