Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Kåess Herrar/Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Kåess Herrar/Damer.
Herrar/Damer
Följ oss för uppdateringar
Vi vinner två måstematcher idag mot svårt motstånd. Skrufscha är ingen lätt motståndare för något lag men vi vinner med 12-8 efter lite motflyt till en början men det rättade upp sig, SuperBurken bäst med finfina 963, Mannen över 900 med 902. Plopp 856 Batongen 855 och Tony S 843 övriga parigubbar. 6648-6478 till oss i käglor.
Nu väntar.......
Obelix på svåra banor eller lite mer olja än i Vänersborg
Vinner gör vi utav bara farten. Så bra av alla. De var lite låga innan matchen då de nog inte räknat med att vi skulle vinna i Vänersborg och inte blev det bättre av att vi gör 1600 i första serien och tar en 5-0 ledning. Sicken start och sedan rullade det på så att säga. Tony bäst med med 878 och fyra banpoäng ihop med Mann, på detta underlag, sedan Burk med 809. Resten plockade ju viktiga banpoäng och kämpade ånyo som ett lag. BRAVO
Resultatnivån sjönk i kägelsiffror men desto mer plus på diffen blev det ju eftersom vi vinner med 16-4 efter 6064-5631 till oss.
Vi närmade oss lagen ovan i tabellen och hängde med all säkerhet av Obelix i botten.
Farmen hade en tyngre dag mot Team Skövde. Det blev 3-17 i baken. Uffa bäst med triss i 7.
Detta efter 5790-6244
Vi får komma igen inför slutspurten.
KOM IGEN INFÖR SLUTOMGÅNGARNA OCH TRÄNA PÅ.
Av någon anledning får man mer tur om man tränar, märkligt eller hur?
Sedan önskar jag att alla är friska, inga mer förkylningar, ont i knän, ryggar, nacke, nagetrång och valda delar av fötterna.
Efter Uddevalla var jag rädd att vi skulle få köra ett par gubbar till sjukhuset.
En fråga, hur många banpar täcker Bruze liggandes på tvären?
/Peo
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera