Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Kåess Herrar/Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Kåess Herrar/Damer.
Herrar/Damer
Följ oss för uppdateringar
Då det råder nyhetstorka på ligafronten så kan vi berätta att Bruze och Peo var i Nyköping i helgen och spelade seniortouren. Bruse var nära att ta sig till final i desperadon då han blev delad tvåa i den men gick inte vidare eftersom han hade mer hcp än den andre gubben. Det var lite surt. Peo däremot hade halkat in i finalsteg ett på ett bananskal genom att vinna turbo serie två på 272 i hela kvalet. Väl där så kämpade han sig till finalsteg två genom gnetspel, inga stora strikföljder men bara tre tomrutor på fem serier. Sedan blev det till slut en 17:e plats bland de 25 sista. Väl godkänt på svårspelade banor. Oljeprofilen heter Chichen Itza. Har ni hört talas om den??
Nu på Lördag så spelar Jimmy och Peo final i Västgöta Open. Jimmy går in i tävlingen kl 10.30 i finalsteg ett och Peo kl 14.00 direkt i finalsteg två. VI hoppas Jimmy spelar sig dit också. Har ni inget för er så kan ni komma till Mariestad och heja på oss.
Nu på torsdag så är det lite jippotävling och pilkastning som gäller, en och annan .. kanske också. Anmäl er så ses vi i hallen på torsdag.
May the force be with you
/Peo
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera