Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Forward P 2016 Lundby
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Forward P 2016 Lundby.
P 2016 Lundby
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Vi vill informera om hur vi kommer att lägga upp den närmaste tiden, samt vad vi behöver för stöd kring laget.
Träningsmatcher och kallelser
Framöver kommer vi att spela en del träningsmatcher. I vissa fall försöker vi anpassa lagen nivåmässigt för att ge varje spelare så bra utveckling som möjligt. Det innebär att vi inte kommer kunna kalla alla spelare till varje match, eftersom vi är många i truppen. Vår ambition är dock att alla i längden ska få ungefär lika mycket matchspel. Kallelser till matcher kan dock påverkas av träningsnärvaro.
Det är därför mycket viktigt att ni har koll på alla kallelser via laget.se och svarar i tid. Om man inte svarar i tid går platsen vidare till en annan spelare. Observera också att spelare som inte blivit kallade inte kommer kunna spela om de ändå dyker upp till match – vi vill undvika besvikna barn, så här behöver ni som föräldrar hjälpa till att ha koll. Det är också viktigt att ni svarar på kallelser för träningar så vi enklare kan planera träningarna.
Behov av hjälp runt laget
All verksamhet runt laget är ideell. I dagsläget är det i princip vi tränare som sköter det mesta, och vi behöver verkligen bli fler som hjälps åt.
Vi behöver:
- En grupp föräldrar som kan ta ansvar för försäljning och aktiviteter för att stärka lagkassan som behövs för att finansiera till exempel cuper, domare, material m.m.)
- Föräldrar som kan hjälpa till vid hemmamatcher, exempelvis med fikaförsäljning
Vi ser också ett behov av fler tränare. Just nu är vi på gränsen till att kunna ha två lag i seriespel, men vi har inte möjlighet att hantera det själva. Därför kommer vi under våren att ha ett lag, vilket innebär att vissa spelare ibland kommer få stå över matcher (även detta baseras delvis på träningsnärvaro).
Med fler ledare skulle vi kunna:
- Erbjuda mer matchspel
- Höja kvaliteten på träningarna
- Ge barnen ännu bättre utvecklingsmöjligheter
Avslutning
Förstår att alla har lite olika förutsättningar men tror alla kan bidra med något. Vi tränare har heltidsjobb och gör detta ideellt på vår fritid för att barnen ska få spela fotboll, så vi behöver alla hjälpas åt tillsammans för att det ska bli så bra som möjligt för våra barn.
Vi vill gärna att ni:
1. Bekräftar att ni har läst detta meddelande
2. Återkopplar hur ni kan tänka er att bidra till laget
Tillsammans skapar vi de bästa förutsättningarna för barnen!
Vänliga hälsningar,
Tränarna
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 5 maj, 17:30 |
| Träning | 7 maj, 17:30 |
| Rynninge IK Blå (hemma) | 10 maj, 13:00 |
| Träning | 10 maj, 13:00 |
| Träning | 12 maj, 17:30 |
| 1 maj | Nu flyttar vi ut – spontanfotboll på konstgräset! |
| 1 maj | Läxhjälp - nu på onsdag. |
| 30 apr | Glad Valborg |
| 29 apr | Till minnet av Hugo |
| 22 mar | Tillsammans, för varandra. |
Tack för det ni gör för barnen.
RapporteraRapportera
👍vi hjälper gärna till tex med försäljning och aktiviteter
RapporteraRapportera
Jag kan hjälpa till med fika försäljning vid hemmamatcher. Jag kan jag inte nu på söndag då är jag bortrest.
RapporteraRapportera
Tack för informationen, jag kan hjälpa till som assisterande tränare under träningspassen då och då.
RapporteraRapportera
Grymt, all hjälp välkomnas.
RapporteraDet skulle också behövas någon/några som har lite spets på försäljning. Förstår att det kan vara svårt att tacka ja till något om man inte vet vad det innebär. Det innebär i kort att föreningen ålägger oss 2-3 försäljningar per år där vi antingen behöver sälja eller betala för friköp. En del av den försäljningen hälften av försäljningen går till laget och hälften till föreningen. Sen vore det bra om vi kunde få till en egen försäljning per år där vi får hela delen till vår egen lagkassa. Vi har behov av att få lagkassan att växa, med syfte att kunna göra mer för ungarna. Så det skulle vi behöva få lite mer styrning på.
Tänker att vi tränare stöttar för att komma igång.
Rapportera
Hej, Vi kan hjälpa till med fika försäljning vid hemmamatcher.
RapporteraRapportera
Har läst, bidrar när det fungerar.
RapporteraRapportera