Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Ett Fyra A-lag herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Ett Fyra A-lag herr.
A-lag herr
Följ oss för uppdateringar
Att matcher skulle avgöras på straffläggning var ett populärt inslag i världsfotbollen under söndagen. Dam-VM i Australien, Community Shield i England och sist men inte minst, distriktscupen i Örebro.
1:a halvlek
Matchens inledning började lite trevande från båda lagen. Vi har större av bollinnehavet men kan inte generera det till några klara målchanser. 1-0 målet skulle dock landa i vår favör. I 20:e minuten slår Jawad en frispark långt utanför straffområdet som Sturehovs målvakt inte kan kontrollera och Lauren är påpasslig och nickar in ledningsmålet på returen. Ledningen skulle visa sig kortvarig för 5 minuter senare dundrar Sturehov in 1-1 med ett distansskott.
Efter kvitteringen spelar vi upp oss och tar tillbaka kommandot i matchen. Sturehovs höga backlinje i samband med det blöta konstgräset var en svår kombination att hitta en genomskärare till Ram Zi som sprang på allt i den här matchen. Men i den 35:e minuten fick vi utdelning när Abdulahi hittade just Ram Zi med en genomskärare som han förvaltade med en chip över målvakten och 2-1 var ett faktum.
Inga mer mål skulle komma i den här halvleken men nära var det. Vårt höga presspel stressade fram en felpass från Sturehovs backlinje och Jawad är nära att uttöka vår ledning. Sturehov var inte heller ofarliga och vi får tacka Rida som hade kommit in från bänken när Abas gått av skadad, att det inte är kvitterat innan paus. För Sturehovs stjärnanfallare Isak Eklöf rann igenom och med en sista-sekunden-glidtackling kunde Rida stopppa kvitteringen.
2:a halvlek
Vi förvaltar våra två straffar genom Ram Zi 3-1 och Jawad 4-1 och börjar halvleken med en tremålsledning. Men laget från Sörbyängen gav sig inte och gjorde ett antal justeringar både taktiskt och mentalt inför den andra halvleken. Deras 3-4-1-2 skiftade till ett 4-3-3 och deras presslinje var högre och intensivare. Efter en relativ jämn inledning av andra halvlek börjar Sturehov ta över mer och mer. Inom loppet av 5 minuter hade Sami hunnit med en paradräddning på ett friläge, Sturehov missat straff och även reducerat till 4-2.
Omar som hade blivit inbytt i halvlek var på spelhumör och skulle utöka vår ledning efter en fin krossboll av Jawad som Omar tog emot på bröstet och sköt in 5-2 i nättaket.
Efter detta börjar vi tröttna och Sturehov växlar upp tempot. Det är framförallt justeringen av Sturehovs mittfält som blir problematiskt för oss. Ekflöv och Wiren löper konstant och hittar stora ytor framför och bakom vår backlinje. Och inom loppet av 10 minuter har Sturehov lyckats göra tre nästan snarlika mål där dom kommer runt på kanterna och spelar in en fristående spelare i straffområdet som enkelt kan raka in bollarna, 5-5 var ett faktum. Den sista kvarten spelar vi upp oss igen men hittar inget avgörande och straffsparksläggning väntar. Sturehov skulle visa mer kyla och vi är därmed utslagna ur distriktscupen.
En otroligt underhållande match med mycket lärdomar att ta vid. Nästa match är nu på onsdag då höstsäsongen drar igång, då mot Järnboås på bortplan!
+++ Jawad
++ Ram Zi
+ Omar
/ Kärlek och Respekt
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera