Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Allön Hela vägen!
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Allön Hela vägen!.
Hela vägen!
Följ oss för uppdateringar
Folkhälsomyndigheten och Region Skåne har idag infört lokala restriktioner för Skåne idag. Jag har markerat raden som påverkar bowlingen mest. Det är helt nytt och varken Skånes eller Svenska bowlingförbundet har kommenterat den nya restriktionerna i skrivandets stund. Vi får avvakta och se vad våra förbund beslutar.
Undvik kollektivtrafik och allmänna färdmedel. Nödvändiga resor får genomföras.
Avstå från inomhusmiljöer med trängsel såsom butiker och köpcentrum. Nödvändiga besök till apotek och livsmedelsbutiker får göras.
Undvik fysisk kontakt med andra förutom de du bor med – arrangera inte fester eller ”liknande socialt umgänge”. Nödvändig närkontakt som vid vårdbesök omfattas ej av detta.
Avstå från möten, matcher, cuper, och tävlingar – vissa tävlingar för barn kan genomföras
Jobba hemifrån i högre utsträckning – arbetsgivare ska uppmuntra till hemmajobb mer än i dag
Verksamheter bör vidta åtgärder för att minimera antalet besökare
Källa: Folkhälsomyndigheten
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera