Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om BK Allön Hela vägen!
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från BK Allön Hela vägen!.
Hela vägen!
Följ oss för uppdateringar
Gångna helgen var en mycket bra helg för klubben. A-laget ökade på försprånget mot lagen bakom oss i tabellen, i och med en kämparseger på bortaplan. Farmen satte ett nytt prydligt klubbrekord. En gammal räv var med och spelade och nya medlemmar imponerade.
A-laget klättrar mot toppen av tabellen, för varje ny vinst ökar vårt självförtroende och vi blir svårstoppade i kvalet i vår. Just nu ligger vi på andraplats med 8poäng ner till Frigg F som känns avhängda. Med det sagt ska vi också säga att mycket kan hända och det gäller att behålla fokus och ta en match i taget och inte ta något för givet. Triss i klyschor.
Vad som talar för oss är att våra konkurrenter om kvalplatserna alla har 4 stycken bortamatcher kvar att spela medan vi endast har 2.
Alla har väl hört om vårt senaste nyförvärv, Mårten Svensson från Kronan? Han var och tränade i torsdags, skrev på och kastades direkt in hetluften på lördagen. Så när att han lyckades tränga in sig på omgångens Dreamteam. 190-något snittade han som aktiv i Kronan, han får gärna hålla det snittet i Allön också.
6128 lyder nya klubbrekordet för Farmen. Det händer inte ofta att alla spelare lyckats pricka in formen samma helg, nu var så fallet i lördags och bra resultat som följd. Det tycker vi om.
A-laget presterade ett nytt klubbrekord också, när allt hänger på sista serien för vinst eller förlust drar Rossi in 289 och Marcus 220. Nya rekordet skrivs till 509.
Allön borde ha ett 12-manna lag, det tycker i alla fall UK som nu fått en svår uppgift inför helgens spel. Tack alla.
Hela vägen Allön!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera