Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bredaryd Lanna IK P-14/15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bredaryd Lanna IK P-14/15.
P-14/15
Följ oss för uppdateringar
Kiosk Rocknevallen
Vid A-lagsmatcher börjar kiosken förberedas en timme före matchstart. Det är lagom att man är 2 personer. Kontakta lagledare för att få instruktioner om var kiosknyckeln finns. Ta med grytor, pincett, termosar med bryggt kaffe och konservöppnare från klubbstugan. Luckan framför fönstret låses upp med nycklar som hänger inne i kiosken. Sätt ut flaggorna samt papperskorgar, (en papperskorg uppe vid bänkarna samt en vid kiosken).
Inne i kiosken:
Förbered korv. Är det inte så mycket publik räcker det med en burk (40 korvar). Vid derby-matcher brukar det gå åt 2 burkar (80 korvar). De flesta handlar i pausen (efter 45 min), så se till att det finns gott om kaffe och korv då. Ställ ut senap och ketchup så kan kunderna ta det själva. Ställ fram en dricka av varje sort i fönstret så kunderna lätt ser vad som finns att välja på. Gör likadant med godiset så det syns utifrån. Luckan till vänster utifrån sett används i huvudsak till korv- och kaffeförsäljning, den andra till godis, glass och dricka. Ha en balja med varmt vatten och lite diskmedel samt en disktrasa på bänken bakom. Man behöver torka av bänken från kaffe- samt korvspill lite då och då. Tänk på att ha rena händer när ni handskas med korvbröd/korv. Servera korven med en vikt servett under brödet. Bollkallarna bjuds på korv och dricka i pausen.
Vid stängning diskar man den utrustning man använt och städar kiosken. Töm och ta in papperskorgarna och gå ett varv runt planen för att plocka upp slängt skräp. Soporna slängs i soptunnan bakom klubbstugan. Lås alla lås och häng tillbaka kiosk-nyckeln där den hämtades.
ICA levererar alla varor till kiosken samma dag som matchen är. Vi vågar inte ha något kvar i kiosken pga stöldrisk. Kassaskrinet har Marie med sig och ev tar hon med sig det tillbaka efter matchen också. Om inte så kolla med någon ledare i ditt barns lag. TACK FÖR HJÄLPEN! Med vänlig hälsning Bredaryds IK Ungdomssektionen
| Tråddragarcupen 2026 | 19 apr, 10:00 |
| LAXA Cupen | 23 jul, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera