Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge IF INAKTIV Innebandy Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge IF INAKTIV Innebandy Herr.
INAKTIV Innebandy Herr
Följ oss för uppdateringar
Matchen mot Västerlöfsta under fredagskvällen blev tillslut till en riktig rysare.
Men vi börjar från början. Vi hade stor respekt för Västerlövsta då jag sätt de spelat en del matcher och vet att de är ett starkt lag. Till en början är det också de som har det mesta utav spelet, vi sticker upp några gånger men är aldrig nära att göra första målet. Istället är det Lövsta som rättvist tar ledningen efter 10 minuter. Det blir en väckarklocka för oss. 1-1 kommer kort därefter då Martin styr in Eriks pass. Alex som till dagen fick spela back tar sig på egen hand framåt i banan och krigar in 2-1.
Andra perioden är bra rakt igenom. Vi gör allt rätt, när löpningarna och närkamspelet sitter så kommer också målen.
Vi går fram till en 7-1 ledning och publiken bjuds på flera fina mål.
I tredje slappnar vi av lite för mycket, tycker dock inte att vi går ner oss så mycket som siffrorna visar. Som sagt skulle ju denna match bli en riktig rysare, Västerlöfsta repar sig i tredje och börjar skjuta från alla möjliga håll och kanter.
Tycker egentligen de flesta mål de gör inte ska behöva bli mål då det är från kanter och långt ifrån men de smiter in ändå. När de gör 7-4 målet är en time out givet. Acke gör efter de 8-4 och vi får lite lugnt och ro. Västerlöfsta gör ett sista försök och kommer upp till 8-6 men inte närmare.
Segertåget rullar vidare.
Nästa helg väntar Roslagsalliansen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera