Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge IF INAKTIV P-01 fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge IF INAKTIV P-01 fotboll.
INAKTIV P-01 fotboll
Följ oss för uppdateringar
Onsdag och samling på Sebbans, med 16 spelare och 5 ledare startade vi vår resa mot Västerås och Aroscupen. Vi installerade oss i Kristiansborgsskolan och käkade en middag tillsammans på och kollade EM, Spanien-Frankrike, vi somnade kl 23.
Torsdag morgon och kl 6 var det dags att vakna, första gruppspelsmatchen var redan kl 8:00, strax efter lunch var vi klara med dagens 2 matcher som båda slutade med vinst (3-0 mot IK Frej och 8-0 mot New Mill Indians). På kvällen var det officiell invigning och marknad i Västerås, brända mandlar var mest populärt bland grabbarna, vi gjorde några tappra försök att streama dagens EM match Tyskland-Italien, alla somnade kl 23.
Fredag och sovmorgon till kl 8, sista gruppspelsmatchen spelade vi mot Skå IK, vinst 6-0. Senare på dagen väntade slutspel, första matchen, 8-dels final mot Enskede IK som vi vann med 2-0, i kvartsfinalen mötte vi Sollentuna och det slutade med vinst 3-1. Kebabgryta med ris serverades till middag, på kvällen var grabbarna väldigt pigga trots 2 sena kvällar och tidig väckning.
Lördag morgon och regnet slutade lagom innan första matchen, vi spelade semifinal mot Latorps IF, det var blev en match med mycket känslor och ganska tufft spel, vinst för oss med 2-0. Final väntade mot den lokala klubben Gideonsberg som vi mött tidigare i Unioncup och Franckecup.
Finalplanen var Hamre A1, en riktigt fin plan, mycket publik med föräldrar och hela Bälinges P98 lag, tack också till Vaksala P01 som kom och hejade på oss. 5 minuter in i matchen kapade vår spelare en motståndare i straffområdet, vår grymma målvakt räddade en bra slagen straff nere i ena hörnet. Några minuter senare kom ledningsmålet på en nick från halva planen och Gideonsbergs målvakt hade inte hundra koll på studsarna, 1-0 till oss. Några minuter senare kom 2-0 på hörna och ytterligare ett nickmål. Bägge lagen spelade grymt bra, många målchanser och mycket bra spel från bägge målvakterna. 5 minuter innan matchslut dunkade Gideonsbergs lagkapten in reduceringsmålet 2-1, en kanon rätt upp krysset. Det blev inga fler farliga situationer och matchen slutade 2-1 till oss. Ett stort grattis till grabbarna som gjorde en fanstastisk bra insats under hela cupen, extra roligt att vår målvakt blev utsedd till finalens lirare. Grattis till Gideonsberg som fick silverplatsen och Latorps IF som slutade 3a.
Vi hade några riktigt roliga dagar på plats i Västerås och alla som var med i laget bidrog till segern. Nu tar vi ett välförtjänt sommaruppehåll innan serien startar i augusti och kanske någon mer cup innan denna säsong är över.
Somriga hälsningar från alla ledare
(om någon har fler bilder så kan ni maila mig så lägger jag ut på hemsidan)
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera