Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bälinge IF INAKTIV F-01 fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bälinge IF INAKTIV F-01 fotboll.
INAKTIV F-01 fotboll
Följ oss för uppdateringar
Upplands fotbollsförbund kommer att erbjuda UC+ nu i höst också där vi hade två tjejer med i våras (Lisa och Selma) och Julia på sommarcampen. Vi kommer nog att få åtminstone 1 plats till vårt lag och vi tänkte följa samma urvalsmodell som i våras. Dvs, vi som lag nominerar de tjejer som vill och är lämpliga och sen får klubben lotta bland dessa. Selma, Julia och Lisa, är inte aktuella såvida inga andra kan eller vill. Nytt för i år är att även målvaktsträning kommer att erbjudas (onsdagar).Höstens UC+ startar v. 41 och kommer att gå en dag i vecka under 10 veckor (tis, ons eller tors.,17:45-19:15)Vill ni veta mer är det bara att läsa… http://uppland.svenskfotboll.se/uc/uc-nyheter/arkiv/2012/08/uc-host-2012-och-uc-malvakt/.. eller titta på filmen där Lisa och Selma är med… http://www.youtube.com/watch?v=48-HNqHUEW8&noredirect=1
Vi vill därför att ni föräldrar tillsammans med era barn tar en ordentlig diskussion om ev. deltagande i detta läger. Precis som förra gången är förbundets tanke att det är de som är mest motiverade och som kan ta till sig denna typ av specialiserad träning bäst. Inte nödvändigt de som nu är eller kan bli bäst, även om motivation ofta hänger ihop med det senare. Träningen fokuserar alltså på spelmomentet, och därför anser vi att spelförståelse och fokuseringsförmågan är lika viktig som den tekniska förmågan. Enligt ledarna för UC+: "Utbildningsnivån kommer att vara förhållandevis hög och kraven på förmågan att lyssna och följa instruktioner är för oss viktig", och i motsats till vårens UC+ så kan det mycket väl bli blandade grupper med killar och tjejer.
Om ni anser att detta är något för er tjej, att det passar med övriga aktiviteter och att ni kan stödja med transport etc, så tala om det för oss ASAP men senast 14 september så att vi kan sätta ihop en nomineringslista.
Tveka inte att höra av er om det är något ni undrar över.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera