Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Borås HK 84 P14 (födda 2011)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Borås HK 84 P14 (födda 2011).
P14 (födda 2011)
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Jag vill börja med att tacka Johan B och Leon J som stärkte upp truppen idag. De valde att spela sista matcherna i serien med oss istället för sitt egna lag.
Vill även tacka våra föräldrar som ställt upp idag och även den gångna säsongen med Kiosk, sekretariat och hallvärd. Utan er så hade vi inte haft möjlighet att genomföra spel på hemmaplan som bortaplan.
Ni är fantastiska!!
Borås HK 84 blivande stjärnor!
Noel M , Wilmer, Tim
Noel E , Theo A, Thomas
Olle, Theo H, Charlie
Thor , Milo
Vilka fantastiska ungdomar ni har, vilken glöd och talang det finns i hela laget.
Alla har under säsongen bidragit till vart vi är idag. Det har varit blod, svett och tårart (bokstavligt). Vi ledare är oerhört stolta över deras utvecklig som individ och lag under denna säsong som gått. Det har varit en jämna serie och många matcher som kunde lika väl slutat med vinst istället för förlust. Det viktigaste är vad vi har lärt oss av detta och hur det har format oss till det vi kunde se idag. Något vi tycker är extra roligt är att vi inte förlitar oss till att 1-2 spelare ska göra alla avslut utan alla är delaktiga att föra fram laget och även göra mål. En del i detta är att vi försöker se till att inte ha fasta positioner än utan försöka rulla runt. Det ger mer förståelse för hur det är och vad man behöver göra på de olika positionerna för att få en passning.
Hur gick matcherna idag då ??
Vi började första matchen mot Anderstorp riktigt starkt, bra försvar, vi hittade farten i anfallet och luckorna för genombrott. vi går in i halvtid med ledning 9-5. I andra halvlek tappade vi farten, stressade vid avsluten, slutade spela lite som ett lag. det blev oerhört svårt att göra något. Blev vi för bekväma med att gå in i vila med 4 måls ledning? Tyvärr slutade matchen 11-13 till Anderstorp. En match vi faktiskt borde ha vunnit.
Vi tog ett snack med grabbarna efteråt där de själva fick analysera lite vad de tyckte gick bra och vad som var mindre bra. Vi fick även in Nor (Domaren) som berättade lite hur han såg på vår prestation. Nor gav oss även tips inför den kommande matchen mot IK Nord.
Nu var det bara att ladda om med lite energi inför matchen mot IK Nord. Vi sa till killarna att de inte får använda sina telefoner utan var tvungna att se på matchen mellan Anderstorp och IK Nord. Det är något vi kommer fortsätta med nästa säsong för att behålla fokuset.
Vi visste att Nord var starka på att kontra vi hade förberett oss på det men vi var ändå inte riktigt beredda, 1-4 efter de första 4 minutrarna i matchen, I minut 10 har vi arbetat ikapp till 6-7. Vi spelar riktigt bra, vi hittar varandra i anfallet, jobbar med lätta snabba fötter i försvaret. IK Nord lägger in en exta växel och börjar dra ifrån. Vi spelar fortfarande riktigt bra men har svårt at stå emot. In i pausen står det 11-15.
Hur ska detta gå? Kommer vi avsluta seriens sista match med en förlust?
Killarna går ut och verkar ha fått nya krafter, kom kommer ikapp med 3 raka mål till 14-15. Nu tänds något i grabbarna de börjar känna vittringen av vinst. Alla som är ute på planen ger 100% i försvar som anfall. Efter ytterligare några minuter står det 17-17 vi ser inga tendenser att killarna börjar slappna av utan fortsätter i samma takt. Vid ett tillfälle har vi ledning med 3 mål. När klockan slår minut 39 är ställningen 23-22, Vi leder! Men det blir en rysare ända till slutet, IK Nord gör matchens sista mål men det räcker inte utan vi vinner med 24-23.
Nu kommer jag inte lägga ut någon bild på min pulskurva men jag kan berätta att den var betydligt högre än normalt.
Vi ledare är oerhör stolta över deras prestation idag!
Klicka gärna på bilden så ni ser hela då det gömmer sig en filur på golvet :)
| Tygrikesnatta 2026 | 4 jan, 09:00 |
| Tygrikesnatta dag 2 | 5 jan |
| Träning | 7 jan, 17:00 |
| Anderstorps SK (hemma) | 11 jan, 10:00 |
| HK Aranäs Blå (hemma) | 11 jan, 12:00 |
| 19 dec | Gameday 21 dec |
| 3 dec | Gameday 7 dec |
| 7 nov | Handbollsfesten 2025 |
| 6 nov | Gameday Herr |
| 6 nov | Gameday Dam |
Stort TACK till er ledare för all tid och engagemang ni lägger ner! Så kul och se hur killarna utvecklas.
RapporteraSedan att avsluta säsongen på topp med en seger var grymt kul!!
Rapportera
Det var verkligen en härlig match att se, trodde nästan att jag skulle bli utvisad i mitt hejjande. 😜.
RapporteraRapportera
Verkligen jättetack till er! Och superkul att avsluta med en vinst 😃
RapporteraRapportera