Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Belganet/Hallabro IF Föreningsinfo
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Belganet/Hallabro IF Föreningsinfo.
Föreningsinfo
Följ oss för uppdateringar
Kvällens match mot Jemse IF slutar 2–1. I den första halvleken skapar BHIF flera målchanser. Tränare Marwin Niemelä menar att det är lagets bästa halvlek för säsongen, men trots det är det bortalaget Jemse som tar ledningen med 0–1 före paus.
Trots underläget fortsätter BHIF att trycka på och skapa fler chanser även i andra halvlek. Till slut kvitterar Felix Svensson till 1–1.
Flera spelare gör starka insatser under matchen, och tillsammans spelar sig herrlaget fram till en ledning genom Gustav Jedhammar.
Slutresultatet skrivs till 2–1, men BHIF har flera lägen under matchen att utöka sin ledning ytterligare.
Matchens lirare går till Gustav Jedhammar, som står för en stabil insats samt ett fint mål.
Nästa fredag väntar bortamatch mot Högadals IS, där hoppas vi självklart på ytterligare tre sköna poäng.
| Byakampen/Sommarfesten 2026 | 27 jun, 13:00 |
|
|
Förlust i premiären! |
| 23 apr | Bortamatch! |
| 9 apr | Seriepremiär! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera