Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bergsjö IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bergsjö IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Kvällsmatch mot Svartvik. Svartvik vann sin första match med på pappret trygga 3-0 och huserar i Medelpads div 4. Vi ville flytta fram presspelet en bit in på offensivplanhalva samt få ingång vårt spel igen utan att ta några onödiga risker.
Vi startade med:
Mike
Emil. Takk. Gustav. Mang pi
Olle ek. Johan. Erfan. Katmung
Anton. Ahmed
Matchinledningen kändes loj och vi var långt ifrån i markeringen och gick inte in i närkamperna. Svartvik tilläts att gång på gång utmana vårt försvar med fart. I en sådan situation hamnade Gustav sent in i en tackling och straffen var solklar och 1-0 var ett faktum.
Vi hade inget eget spel och jag kan inte komma ihåg att vi ens var på svartviks planhalva i första halvleken? Vi bytte in pigga ben redan i första halvleken och Thomas gav oss ändå hopp om att vi kommer att kunna vända den här trenden. Vi måste få till vårt anfallsspel och vi har för tillfället långt kvar.
I andra halvleken testade vi att gå tillbaka till vårt passningsorienterade spel från förra säsongen. Det positiva var att vi lyckades slå några passningar i vår backlinje men det negativa var att vi nästa gav bort målchanser. Här måste vi hitta rätt nivå. Vi skapade en hörna efter att katmung gjorde ett genombrott men förutom det var vi ofarliga framåt.
Efter ett självmål och slarv i ett uppspel så var ställningen 0-3 och chansen till poäng bortblåst. Mike räddade sedan en straff i slutminuten.
Vi kan diskutera länge om det är så att Svartvik är mycket bättre än oss och att vi på så vis alltid oavsett inställning, taktik osv kommer ha svårt att slå dem eller om det var så att vi gjorde en riktigt dålig match rakt genom hela laget och inte gav oss en ärlig chans att faktiskt utmana Svartvik om poängen i den här matchen. Vi lutar åt den andra teorin och tror att vi kan spela betydligt jämnar mot den här typen av motstånd. Vi biter ihop och visar att vi faktiskt kan spela fotboll på fredag.
Samlas 1800 på fredag truppen ser ni i ett tidigare inlägg.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera