Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blentarps BK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blentarps BK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
När vi nu närmar oss slutuppgörelsen av säsongen, är varje match som en seriefinal där varje vinst är väldigt viktig för att vi ska nå en kvalplats till division 5.
Med detta i åtanke startade Blentarps BK matchen i ett högt tempo i syfte att göra ett tidigt mål och sätta press på motståndaren. Och precis så blev det, vi tog snabbt en 0-2 ledning, efter bara 19 minuter, med båda målen gjorda av Niklas Lindström.
Vi fortsatte vårt höga tempo under de första 30 minuterna, men efter att ha haft bra kontroll över spelet fick Gärsnäs en straff i 31a min och gjorde 1-2 vilket stod sig i halvlek och så även vid matchens slut efter 90 min. Trots att Gärsnäs bara spelade med 10 man hela 2: a halvlek, spelade dom med stor passion och laganda, och kunde ha kommit tillbaka i spelet. Vårt försvar var dock för starkt och höll stången matchen ut så vi vann de 3 poängen.
Det var en tuff match, och segern tar oss ett steg närmare vårt säsongsmål om en kvalplats. Bra jobbat grabbar!
Sunil Ramkali
huvudtränare
Foto Thomas Sandau @sandaufoto
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera