Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Blentarps BK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Blentarps BK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Seriematch Blentarp - Kiviks AIF (0-0) 2-1
Målskytt: Markus Jönsson, Robert Palm
Passnings liga: Philip Adrian, Johannes Adrian
Återigen en sex poängs match som måste vinnas om vi vill vara med på den övre halvan av serien och de vill vi.
Fick göra lite ommöblering i laget då vi har Markus L, Johan Hj och Daniel avstängda Mark på sem, Marcus T långtidsskadad.
Med få backar i laget så fick Eric ta steget ner i backlinjen och vilken match han gör där.
På topp får Markus J chansen och gör de också mycket bra.
Till matchen:
De första 15-20 minuterna är som två boxare som känner på varandra utan att släppa till något. Men vi känns lite mer aggressivare och börjar skapa en hel del farligheter:
29:e minuten Dubbelchans där deras målvakt gör två kanon räddningar
32:a minuten Fredrik (härlig bollvinnare som vanligt) skjuter i stolpen insida och ut.
33:e minuten Bra nick av Andreas H (gör en helgjuten insatts) men deras målvakt räddar.
35:e minuten inlägg Andreas H både Markus J och Fredrik får inte träff på bollen framför öppet mål.
40 minuten Andreas H på väg igenom nere i vänstra delen av straffområdet deras spelar drar i sönder hans tröja men domaren ser inte detta annars en klar straff.
43 minuten Kivik i en snabb omställning deras nr 11 fri med Andreas N ( är riktigt duktig idag) som tippar bollen utanför mål med hjälp av Henrik P (som vanligt dominant i vårt lag) där var det nära.
En händelse rik första halvlek trots 0-0.
Andra halvlek är det Kivik som börjar bäst.
47:e minuten kommer en Kiviks spelare i bra läge men Eric blockerar skottet till hörna.
Vi tar nu över mer och mer.
55:e minuten Hörna från Eric som Johannes nick strax över ribban.
58:e minuten inlägg från höger i kamp med målvakten petar Markus J in sköna 1-0.
Spelet böljar nu lite fram och tillbaka.
70:e minuten Frispark 10 m in på deras planhalva som egentligen blir alldeles för hög men deras målvakt får inte bort bollen bättre än att Robban P (som gör ett kanon inhopp) kan skjuta in förlösande 2-0.
Tycker vi har bra koll på matchen nu skapar ytterligare några halvbra chanser.
I 90:e minuten har vi koll på bollen men Martin Lj som kom in i andra halvlek (även han gör ett bra inhopp) försöker dribbla istället för att slå undan bollen och Kivik kan reducera till 2-1 på matchens sista spark.
Sammanfattning: Vi spelar som ett bra kollektiv med härlig vinnareinstinkt på den svårbemästrade planen, femte match i rad utan förlust känns skönt att vi har börjat återhämtat oss från alla sjukdomar i början av serien.
Alla 15 i laget gör en helgjuten insatts men extra plus för Johannes och Eric en som inte får beröm så ofta men gör det bra idag är Johan I.
Ny match redan på tisdag mot svåra Liga 06 borta.
Dagens lag
Mv. Andreas Nordström, Johannes Adrian , Henrik Palmqvist, Eric Skiöld , Emil Malmqvist Christian Jönsson, Johan Ingvarsson, Philip Adrian, Fredrik Nilsson, Andreas Hansson, Markus Jönsson, Mv Johan Persson, Robert Palm, Niklas Lindström, Martin Ljunggren
Byte:
Ut Emil in Martin Lj 45minuten
Ut Fredrik N in Robert P 60 minuten
Ut Markus J in Emil M R 70 minuten
Ut Emil M in Fredrik N 75 minuten
Ut Philip in Markus J 80 minuten
Ut Fredrik N in Philip 85 minuten
Så såg jag matchen som tränare
Anders
3 bollar till Eric S 2 bollar till Johannes A och 1 boll till Andreas H
............................................................................................
Referat från Ystads Allehanda 28 maj 2010
Femte raka utan förlust ger Blentarp tätkänning
Blentarps förlustfria svit håller sig. 2–1-segern hemma mot Kivik innebar lagets femte raka utan förlust och därmed har laget fått bra häng på toppstriden.
– Jag tycker vi tog en rättvis seger. Före paus hade vi ett 60–40-övertag spelmässigt och hade inte gästernas målvakt svarat för en fantastisk dubbelräddning hade vi haft ledningen i halvtid, berättade Blentarps tränare Anders Nilsson. Direkt efter pausvilan var det gästerna som inledde bäst, men det var hemmalaget som redan efter 15 minuter tog ledningen och det dröjde bara ytterligare tio minuter innan 2–0-målet föll. Kiviks reducering kom i matchens sista spark.
– En oerhört skön seger som lyfte oss ett rejält kliv uppåt i tabellen, sa Anders Nilsson och i ett starkt kollektiv särskilt framhöll Johan Adrian och Erik Sköld.
Blentarp–Kivik 2–1 (0–0)
Målen: 1–0 Markus Jönsson, 2–0 Robert Palm, 2–1 Andreas Nilsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera