Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Bodens BK HF Damer U-Lag Div 2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Bodens BK HF Damer U-Lag Div 2.
Damer U-Lag Div 2
Följ oss för uppdateringar
Ytterligare direktiv från Bodens Kommun:
Hej,
Enligt uppdrag och för att tydliggöra tidigare utskick så har beslut idag tagits av kommunens krisledningsgrupp att korta av varje träningspass med 15 minuter i Bodenarenans inomhushall.
Man börjar sin träningstid på utsatt tid men avslutar och utrymmer hallen 15 minuter tidigare än sin normala sluttid. Därför blir följaktligen vare träningstimme 45 minuter, för de som har en och en halvtimmes pass 1 timme och 15 minuter osv.
Vi uppmanar också lagen att komma till anläggningen så nära sin starttid som möjligt för träningarna och inte uppehålla sig i onödan i korridorerna utan gå direkt in i hallen som då ska var tom efter föregående träningsgrupp.
Detta beslut har tagits enligt en samlad bedömning för anläggningens förutsättningar att bedriva verksamheten på ett smittsäkert sätt. Främst då för att undvika möten och trängsel vid in och utpassering samt i korridorer.
Vi vill understryka att om det vid kontroll framkommer att inte denna regel efterlevs så kan föreningen stängas av från lokalerna alternativt som sista åtgärd så kan anläggningen stängas. Det är respektive förening som ansvarar för att följa lagar, regler och att restriktioner efterlevs.
Mvh
Mats Boström
Avd Kultur, fritid, ungdom
Kommunledningsförvaltning
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera