Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Askims IK P-2017
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Askims IK P-2017.
P-2017
Följ oss för uppdateringar
Alla medlemmar har fått ett mail ang Folkspels lotter. Det är väldigt viktiga pengar till klubben då förra året drog in 175000kr till klubben. Detta är ett måste som medlem för Askims Ik bästa.
Vi vill att ni föräldrar hjälper till med detta. Vill ingen ställa upp frivilligt så kommer vi i värsta fall lotta ut detta ansvar bland er föräldrar men det vi söker är två till tre föräldrar som kan hjälpa till med att dela ut lotterna. Vill man hjälpa till med detta så är det bara att maila oss på askimikp17@gmail.com
Det som krävs som ansvarig är att man delar ut lotterna. Pengarna swishas till Jonathan(0736741125) som vanligt.
Alla Barn får 5 lotter var och kan man sälja mera så till (Det är ju också en tävling om vilket lag som kan sälja mest lotter där man vinner ett pris till laget)
Man skall swisha när man tar emot lotterna (Skriv lotter och barnets namn). Lotterna kommer delas ut på träningarna.
Detta är inget man kan undgå utan något som ingår som medlem i Askims Ik och vi ledare i P17 har inte alla svar men maila oss vanligt så sammanställer vi frågorna om det skulle krävas.
Vill man ha mer lotter eller frågor så maila oss askimikp17@gmail.com
Jag har idag hämtat lotterna i klubbstugan. Vi återkommer med hur och när vi delar ut dessa. Vi är 50 barn och har således fått 50 kuvert med 5 kalender i varje
RapporteraIngen behöver åka och hämta ut sitt egna kuvert
Men som sagt. Vi återkommer med information.
Rapportera
Vi har nu börjat dela ut lotter och märker att jag får swish för 100kr åt gången osv helt utan namn på barn osv.
RapporteraFörslagsvis är att ni swishar 500kr direkt med namn och bingolotter allternativt så fort som lotterna är sålda om ni känner att det är tufft att ligga ute.
Efter dagens träning finns nämnde kuvert att hämta i bollförrådet
Vi behöver ha fått in pengarna från varje familj innan första november för att kunna redovisa till klubben. Säljer man slut eller får förfrågningar på fler lotter, hjälp varandra eller säg till så fixar vi.
Vissa har flera barn i föreningen och behöver därmed sälja upp till 15 lotter per familj.
Rapportera