Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ärentuna SK Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ärentuna SK Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På bilden: Klubbens ordförande Anton Wallner med nyförvärvet Jesper Åkerman.
Först Christoffer Andersson i tisdags, Jesper Lindén i torsdags och nu en Nyårspresent för rödvitt. Det har nämligen blivit hög tid för att presentera det tredje nyförvärvet inför säsongen 2023.
Idag välkomnar vi Jesper Åkerman till Ärentuna SK! Jesper som bott i Ärentuna en stor del av sin uppväxt ansluter närmast från SK Iron där han de senaste säsongerna varit lagkapten.
Spelade sportchef Jonathan Pettersson om att få in Jesper:
- Riktigt roligt att "Åke" väljer spel i rödvit-randigt kommande säsong. "Åke" är en spelare som varit på vår önskelista sen vi drog igång herrlaget igen inför säsongen 2017, så att han nu väljer att spela med oss känns fantastiskt.
I "Åke" får vi in en spelare som utöver stora ledaregenskaper, besitter en bra blick för spelet och bolltrygghet från sin mittbacksposition. Att han även är ett stort hot på fasta situationer är något som är varmt välkommet.
Jesper har hunnit varit med på träningarna under december och redan visat på flera av de egenskaper han besitter.
Varmt välkommen till Ärentuna SK "Åke"!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera