Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Föreningen Uppsala Voltige Team Andromeda
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Föreningen Uppsala Voltige Team Andromeda.
Team Andromeda
Följ oss för uppdateringar
Nu på måndag den 17/1 drar vi igång träningarna med Andromeda i ridhuset vid Gurresta 144. Vi hälsar varmt välkomna till nya och gamla voltigörer. Vi tror att detta kommer bli en väldigt rolig termin! För att ni ska hålla er uppdaterade med all information gällande träningar, tävlingar m. m. rekommendera vi alla att ladda ner appen laget.se, där finner ni även kontaktuppgifter till övriga i laget.
Att ha med sig:
Tänk på att det är kallt i ridhuset nu under vintern så lager på lager och ordentligt med kläder är att rekommendera samt varma handskar. Vi rekommenderar träningskläder som är lätt att röra sig i. Under träningen får man inte ha tröja eller jacka med huva. Man kan få låna voltigeskor från föreningen eller så kan man köpa egna, exempelvis här hos AGs textil på nätet. Dessa svarta med "randig" sula: AG Textil Man får inte heller ha smycken på sig under träningen. Vattenflaska är bra att ha med sig.
En viktig sak för er föräldrar att veta är att vi inte har några föräldrar i ridhuset under träningarna, annat än de som är där och hjälper till. Även när ni kommer för att hämta eller lämna så får man INTE gå in i ridhuset utan att bli insläppt. Hästar är flyktdjur och kan vid oväntade ljud som att någon öppnar en dörr bli skrämda. Detta vill vi inte sker när träning pågår med barn på hästar. När träningen är klar kommer barnen ut, om man behöver komma in kan man knacka försiktigt på dörren och invänta att någon öppnar åt en.
Våra tränare:
Vi kommer att ha fem personer som delar på tränaruppgifterna under denna termin. Charlotte som har varit med tidigare kommer att hjälpa till med planering av träningar. Två duktiga voltigörer från Team Cassiopeia, Noah Wall som ni känner sen tidigare och Lovisa Baeckström, nedan följer kort beskrivning av dom. Samt Eric och Ellinor som är föräldrar till två voltigörer i Team Aquila och en som nu börjar i Andromeda, Ellinor kommer att finnas på plats under träningarna och har huvudansvaret, Eric kommer sköta det adminstrativa samt är kontaktperson om man har några frågor.
Noah, snart 16 år. Jag har hållit med voltige sen hösten 2014. Jag älskar voltige och drömmer om att tävla på det största arenorna och tävlingarna. Jag har tävlar sen 2015 och tävlat SM, NM och startat CVI i flyinge. Mitt mål med voltigen är att testa nya saker och utmana mig själv. Tex har jag utmanat mig i teknisk kullerbytta. Det bästa med voltige är att man får vara så kreativ och röra på sig. Min favorit övning i grunden är stående och hopp i küren.
Lovisa, snart 12 år. Har hållit på med voltige sedan jag var 8 år. Jag älskar voltige, det är det bästa som finns! Det bästa med voltige är att man hela tiden får utmana sig själv och mitt stora mål i år är SM! Mina favoritövningar på häst är studs i kür och stående i grunden. När jag inte tränar voltige så tränar och tävlar jag oxå i cheerleding och rytmisk gymnastik.
Vi ser fram emot att ses på måndag kl 17:45 på Gurresta, träning håller på till 19:15. Har ni frågor eller funderingar finner ni våra kontaktuppgifter på laget.se.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera