Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK F-03
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK F-03.
F-03
Följ oss för uppdateringar
Tidig uppstigning redan kl 06:15, detta är onekligen oerhört populärt bland tjejerna. Möte väntade med arrangörsklubben Nike som vann den andra gruppen. Vi visste att om vi skulle komma upp i nivå skulle segerchanserna vara stora. Matchen genomförs betydligt bättre än lördagens matcher och efter 150 minuter spräcks nollan när Julia lobbar in segermålet.
De hade några chanser på slutet med Tilda räddar oss och en underbar seger är ett faktum.
Återigen möte med Rosengård och här startar vi mycket starkt och får med oss en ledning 1-0 i halvlek, men vi var under hård press och känslan var att det skulle bli jobbigt att orka de avslutande 25 minuterna. Precis så blev det, vi gör några få misstag och de straffar oss blytungt.
Förlust 1-2 men återigen en grym kämpainsats.
Match om tredjepris väntade och återigen fick vi möta ett lag från igår, Husie IF.
De hade åkt ut på straffar i semifinalen och ännu kortare vila än oss gav oss fördel. Vi tar vara på den och första halvlek är riktigt vass, vi skapar mängder med målchanser och rycker åt oss en 2-0 ledning.
Frustrerade motståndare får vi se, riktigt fula och direkt farliga aktioner som definitivt inte stävjades av domarna. Vilken domare som helst hade plockat upp både gula och röda kort, oerhört tråkigt att se.
Det bästa är att vi vinner kamperna på ett juste sätt och rider ut stormen och vinner med 3-1.
Att få lyfta ett tredjepris var fantastiskt efter gårdagens motgångar då ingenting stämde.
Känns om detta kan vara vändningen, att vi äntligen är ett lag återigen som fightas för varann.
Några ljuspunkter på cupen var Mocci som återkom till spel efter sjukhusbesöket och spelade som aldrig förr. Ida E tog en skada för lagets räkning i slutminuten mot Nike i en hejdlös brytning i ett farligt läge som kunde slutat med ett mål bakåt. Många andra tjejer bet också ihop trots krämpor, trötthet och spelade för lagets skull. Det är detta som är underbart, se att laget kommer före jaget.
Julia hade motflyt i ett antal matcher med avsluten, men det finns inte en flickspelare född 03 i vårt avlånga land som skapar så mycket lägen på sitt hårda jobb och fina löpningar. Med normal utdelning står hon på minst 10 mål den här turneringen och då hade vi varit svårslagna.
Med cupen i backspegeln ska vi vara oerhört nöjda och tjejerna stolta över sig själva, att spela i medvind och medgång är ingen bedrift. Det är i motgång och motvinden tjejerna och vinnarmentaliteten sätts på prov...
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera