Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alets IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alets IK.
Alets IK
Följ oss för uppdateringar
Japp, så är det. Alet åkte på bortamatch och ställde ut skorna.
Och det straffade sig såklart - 1-3 (0-0) i baken och med detta krympte serieledningen.
- Det var väl årets sämsta insats, sammanfattar en besviken Hallberg.
- Löftadalen är ett sämre fotbollslag, men idag får de oss precis dit de vill. Och vi är inte tillräckligt kalla för att stå emot detta.
Första halvlek var krampaktig. Alet hade dåligt bolltempo och gjorde för många individuella misstag.
- Vi pratar i paus om vad vi ska göra i andra halvlek, men så går vi ut och gör inte det...
Istället gjorde Löftadalen ledningsmålet till 1-0. Daniel A replikerade dock för Alet genom en projektil från 25 meter.
Men istället för att repa mod där så föll Alet igenom; 2-1 till Löftadalen kom efter försvarsmiss av Alet, och 3-1 kom på en omställning.
- Dom (Löftadalen) har fler feta chanser än vi, så dom förtjänar att vinna. Inget snack. Så detta är verkligen en tankeställare för oss, konstaterar Håkan Hallberg.
- Sen är det en plan som är jättedålig, och det gynnar inte Alet såklart. MEN, det är änndå lika för båda lagen, fortsätter Håkan.
På frågan om plus passar Hallberg, och inflikar att han hoppas att Sperlingsholm (motståndare på vallen på lördag) får lida för årets bottennapp.
Förlusten idag var Alets andra i serien, och den första sedan april. Serieledningen krypte från sex till tre poäng. Det går fort i hockey!
P-07/08/09 Träning | 3 jun, 18:30 |
P-2016 Träning | 4 jun, 17:00 |
P-2018 Träning | 4 jun, 17:30 |
P-2014 Träning | 4 jun, 17:30 |
P-07/08/09 LGM (hemma) | 4 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera