Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Ale Handboll P15 (2011)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Ale Handboll P15 (2011).
P15 (2011)
Följ oss för uppdateringar
Avsked – Ale Handboll P15–16
Hej alla spelare och föräldrar,
Efter en tid med en del tveksamheter och oro kring om vi skulle vara tillräckligt många spelare för att kunna bedriva både bra träningar och matchspel under kommande säsong har vi nu kommit fram till att vi tyvärr behöver avsluta laget.
Redan under förra säsongen började vi märka av en allt större frånvaro, både på träningar och vid matcher. Det gjorde att det stundtals blev svårt att få kontinuitet och att planera verksamheten på ett bra sätt. Inför den här säsongen har vi därför hört oss för med spelarna kring möjligheten att träna vid de två träningstillfällen som erbjudits, vi hade tre från början som en bör ha i denna åldern och det har visat sig att flertalet i laget inte har möjlighet att delta vid dessa tider.
Samtidigt har vi haft en mindre grupp killar som har fullt fokus på handbollen, vill träna mer och fortsätta utvecklas. De har därför valt att gå vidare till en annan klubb. Det innebär att vi nu är för få spelare kvar för att på ett hållbart sätt kunna fortsätta bedriva verksamheten som ett lag.
Det känns såklart väldigt tråkigt att det ska sluta på det här sättet. Vi vill samtidigt passa på att rikta ett stort tack till alla killar och föräldrar för den här tiden tillsammans. Det har varit många träningar, matcher, cuper, skratt, kämpainsatser och fina minnen genom åren. Vi är väldigt glada över den tid vi har haft tillsammans med laget och önskar alla killar stort lycka till framöver – både inom handbollen och med allt annat som väntar.
Matchkläder
Alla matchkläder behöver samlas in.
Lämna dem senast den 4/9 hemma hos:
Gina
Fornminnesvägen 5
Älvängen
Det går bra att lägga kläderna i brevlådan eller utanför huset om ingen är hemma.
Avslutning för killarna
Vi vill självklart också försöka få till en gemensam avslutning för killarna och avsluta vår tid tillsammans på ett bra sätt.
Om er ungdom vill vara med på avslutningen, skicka ett SMS till Gina på 0725-007800 senast den 4/9.
Därefter återkommer vi med mer information om upplägg, tid och plats.
Tack för alla dessa år tillsammans!
// Dragan & Gina
/Ledarna
Ale Handboll P15–16
Inga kommande aktiviteter
Tråkigt och synd att det inte gick längre
RapporteraMen väldigt kul att ha varit med på resan med detta laget.
Stort tack till er ledare
Rapportera
Tack själva💪
RapporteraRapportera