Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Aneby SK väljer att förlänga med ytterligare en av många talanger, teknikern Gentijan Preteni tillhör Sportis även 2017.
Sportis trupp säsongen 2017 fortsätter att fyllas på, nu är det klart att 17-årige Gentijan Preteni spelar i den blåvita dressen även kommande år.
- Jag trivs väldigt bra här och vi är ett gott gäng. Det är bra träningar och en spännande trupp, förklarar Gentijan Preteni.
Den bollskickliga yttern gör sin andra säsong i seniortruppen och har haft en positiv utveckling under året, han har bland annat startat flertalet matcher i representationslaget.
- Det är alltid kul att få prata om ytterligare en av våra egna ungdomar som tagit steget till seniortruppen. Gentijan är snabb och utmanar ofta på sin kant, han är dessutom väldigt teknisk. Jag tycker det är spännande att han valt att fortsätta hos oss, säger sportgruppens Kalle Hvass.
Killen med den yviga frisyren har under säsongen fått ett genombrott, en lirare som inte nöjer sig med att se och lära.
- Mitt mål kommande år är att få starta så många matcher som möjligt. Jag tycker vi har möjligheten att tillhöra toppen, avslutar Gentijan Preteni.
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 27 maj, 18:00 |
| Hjorted-Totebo (borta) | 29 maj, 19:00 |
| IF Eksjö Fotboll (hemma) | 1 jun, 19:00 |
| Gullringens GOIF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| 21 maj | Avbytarbås |
| 18 maj | Poolspel på Tallåsen |
| 13 maj | Gåfotboll! |
| 27 apr | Lagdag med 5 kamp för P17 :soccer::bicyclist: |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera