Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Seger på Vifolkavallen
Sportis-grabbarna åkte till Vifolkavallen för match mot seriefavoriterna I Östgötafyran Mjölby AI FF. Ett lag som förfogar över en bred trupp med många bra spelare.
Matchen var som helhet relativt jämn. Vårt fokus för dagen åter handlade om att sätta defensiven. Vi lyckades med det klart bättre än förra matchen och målis-Erik behövde inte ingripa alls lika mycket som då. Framåt fanns bra intentioner och rörelsen i djupled var tillfredsställande.
Vi gör 0-1 i mitten av första halvlek, där Tobbe "dunkar" in bollen efter en hörnretur. Resultatet står sig halvleken ut. I andra sätter Mjölby in ett antal fräscha killar och tar över lite de första 10 minuterna. Men tidigt i andra får vi en frispark som Damir lurigt sätter i nätmaskan. Mjölby lyckas kvittera efter att vi agerat lite passivt. Resultatet står sig matchen ut, trots att det kunde blivit ett par mål till för båda lagen.
Blomman och Tobbe var riktigt bra på mitten och hittade rätt mest hela tiden. Maldini fick spela hela matchen, då Albert gått sönder på uppvärmningen. Som han gjorde det!! Riktigt stabil insats i mittbackslåset.
Nu tar vi med oss det här och kämpar vidare mot seriepremiären.
| Träning | 26 jul, 17:00 |
| Träning | 27 jul, 18:00 |
| Träning | 28 jul, 18:00 |
| Träning | 30 jul, 18:00 |
| Nässjö FF (borta) | 30 jul, 19:00 |
| 8 jun | Nya mål till Furulid |
| 28 maj | Mat & Reselotteri 2026 |
| 21 maj | Avbytarbås |
| 18 maj | Poolspel på Tallåsen |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera