Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Då var det dags för nästa KM, denna gången i orientering. Tävlingen går av stapeln onsdagen den 19 juni i de södra delarna av Aneby.
Förutsättningar för tävlingen är följande:
* Den som klarat alla kontrollerna på snabbast tid blir klubbmästare.
* Klarar man inte alla kontrollerna så gäller det att klara så många kontroller som möjligt. Det gäller ju som bekant att få så många poäng i "KM-Total" som möjligt
* Startordningen lottas på plats och startintervallerna sker med 2 minuters mellanrum.
* Första start 18.30.
* Banan som det tävlas på har 10 kontroller och är knappt 5 500 meter lång (fågelvägen).
* Extra poäng i KM delas ut till de som varit snabbast mellan varje kontroll. Det delas alltså ut 11 extrapoäng.
* Vid målgång serveras grillkorv med bröd.
Lite kuriosa:
* Ema är extremt orolig för denna tävlingen. Vid ett flertal tillfällen har han försökt påverka tävlingsledningen till att mygla med proceduren kring startordningen. Planer finns nu på att göra en klassisk startordning där ledaren i KM går ut sist. Detta skulle för Emas del vara katastrof, eftersom han då skulle gå ut sist och inte kan göra ett "hänglopp".
* Ungtupparna som precis slutat högstadiet får ses som storfavoriter i tävlingen. De har under tre år drillats hårt av banläggare Anders Derebrant. Störst favorit av alla måste ändå Basse Berg vara. Han är under sin tid på högstadiet obesegrad i orientering och har dubbla skolmästerskaps-titlar. Den stora frågan är om banan är för lätt, så han inte får någon fördel av sina orienteringskunskaper.
* Den gode Tobbe börjar vakna till liv efter ett par veckors hårt festande i samband med skolavslutning. Han hoppade under måndagen träningen för att löpträna i skog inför orienteringstävlingen. Undrar om lokalsinnet har hittat tillbaka och om han kan dra fördel av sin "i vanliga fall" goda kondition.
*Stor oro finns för en del orienterare. Christo har aldrig hållt i en orienteringingskarta och då känns det på förhand tryggt att det inte blir mörkt ute förrän framåt 23.00. Skulle han springa vilse, så har vi ungefär 4 timmars söktid på oss. Hans bästa chans torde vara en gynnsam lottning.
* Materialar-Wiberg har deltagit i de senaste träningarna allt för att komma i form till racet. Envisa rykten säger att han gått på sträng diet den senaste månaden för att få en gynnsam kroppshydda. Antalet besök på snabbmats-restauranger har minskats från 5 besök i veckan till 3.
* David K hoppar tävlinger och ställer upp som grillmästare under kvällen. Han var väldigt orolig för att hamna i EFTERLYST. Han har inga positiva erfarenheter av poliser, så han håller sig lugn.
Må bäste man vinna
//Coach
| Träning | 26 jul, 17:00 |
| Träning | 27 jul, 18:00 |
| Träning | 28 jul, 18:00 |
| Träning | 30 jul, 18:00 |
| Nässjö FF (borta) | 30 jul, 19:00 |
| 8 jun | Nya mål till Furulid |
| 28 maj | Mat & Reselotteri 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera