Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Aneby SK Herrlaget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Aneby SK Herrlaget.
Herrlaget
Följ oss för uppdateringar
Det blev alltså Mikael Wiberg som något överraskande tog hem segern i KM-inomhusfotboll. En liten käftasmäll till alla aktiva lirare i föreningen, men ingalunda orättvist.
Wiberg var med på alla 17 turneringar och missade endast finalspelet 2 ggr. 7 ggr stod han som slutsegrare och flera gånger avgjorde han de matcher han spelade.
Tvåa blev Johan Råsberg som även han tränade alla fotbollspass. Johan fick dock se sig distanserad med hela 5 poäng och vann 5 turneringar.
Trea med knapp marginal blev Simon P. En av våra nya unga killar, som redan börjar visa framfötterna.
Läs gärna lite extra under "KM-innefotboll" och "KM-total" och titta på bilderna under fliken "bilder".
På lördagskvällen hade vi en prisutdelning och förrutom ett fint förstapris valde den gode Wiberg en snygg Lyle & Scott Halsduk från BESON i Nässjö från prisbordet. Han lämnade huvudpriset till Johan Råsberg, som fick en resa till Stockholm och en entrébiljett till Sveriges VM-kvalmatch mot Irland.
Trean Simon valde en fin Boomerang-piké även den från Beson. Fyran Ali valde en Umbro träningsväska. Femman Henok valde ett presentkort på Intersport för 300 kr. Sexan Christo valde kläder från Svenska spel. Sjuan Robin valde en snygg mössa från Beson, som han sålde till Phille och tjänade lite pengar till kvällens senare begivenheter. Åttan Affe som var sjuk fick ett presentkort på intersport för 300 kr. Blomman som kom nia valde en ny ASK-overall och för tian Ema fanns då "endast" en påse med 30 toblerone kvar. Ema som är nötallergiker skänkte vinsten till en trogen supporter, som tackade med ett stort leende.
Kvällen fortsatte efter prisutdelningen med en och en halv timmes teori och målsättningsdiskussion. Sen vankades det taco-buffé, Premier League och god dryck därtill. 19.00 gick bussen till Jönköping för vidare äventyr och det var säkert jätteroligt :-)
Måndag är det dags för säsongens första uteträning på en förhoppningsvis fin grusplan på furulids IP.
//Micke
| Träning | 28 jul, 18:00 |
| Träning | 30 jul, 18:00 |
| Nässjö FF (borta) | 30 jul, 19:00 |
| IF Eksjö Fotboll (borta) | 7 aug, 19:00 |
| Tenhults IF (hemma) | 9 aug, 17:00 |
| 8 jun | Nya mål till Furulid |
| 28 maj | Mat & Reselotteri 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera