Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Asa Älgskötselområde
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Asa Älgskötselområde.
ASA Älgskötselområde
Följ oss för uppdateringar
Välkommen till
SAMRÅDSMÖTE
i Asa Älgskötselområde
torsdagen den 7 april 2016 kl. l9.oo i Fraggahults Bygdegård, Asa.
Älgförvaltningen föreskriver att samrådsmöte skall hållas med företrädare för markägare och jakträttshavare inom älgskötselområdet. Dessutom inbjudes företrädare för organisationer som berörs av viltskador ex. inom skogs- och jordbruket, trafikolyckor m.fl.
Syftet med samrådsmötet är följande;
”Samrådet ligger till grund för att upprätta en älgskötselplan för älgskötselområdet med syftet att uppnå mål med en älgstam i balans med foderutnyttjande och trafiksäkerhet samt med en lämplig ålders- och könsfördelning.
Älgskötselplanen omfattar en tre års period och ska harmoniera med länsplanens övergripande mål samt älgförvaltningsplanen för älgförvaltningsområdet. Eventuella skillnader inom distriktets olika delar bör särskilt noteras.
För att nå uppsatta mål måste älgskötselområdets styrelse efter varje samråd kunna upprätta en skötselplan om avskjutningens storlek, tilldelning, avskjutningsprinciper, jakttider, skadeförebyggande åtgärder, biotopvårds åtgärder med mera.”
Styrelsen
Asa Älgskötselområde
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera