Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Arvidstorps IK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Arvidstorps IK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
The Rock.
Klippan, berget, och legenden är bara ett antal få ord som beskriver denna jätte, Jad är en sann AIK:are och kommer alltid att vara en.
I denna intervjun berättar Jad om sin framtid i AIK och mycket, mycket mer.
Du har länge varit osäker på om du kommer att fortsätta i Arvidstorps IK på grund av jobbet, hur ser det ut inför nästa säsong?
Ja, det har varit svårt att förena fotbollen med jobbet. De senaste två åren har jag bott i Skövde, Lund, Falkenberg och Göteborg där jag antingen studerat eller jobbat. Det är svårt att i dagsläget svara på om jag kommer stanna kvar i Falkenberg till nästa säsong, jag har en del jobb på gång lite överallt i Sverige - Såvida inte Christer erbjuder mig ett kontrakt som fotbollsproffs för Arvidstorps IK.
Om du är kvar, hur tror du det kommer att gå för Arvidstorps IK nästa säsong?
Tyvärr så har vi nästan inför varje säsong haft alldeles för höga förväntningar. Men jag vågar ändå vara försiktigt optimistisk inför nästa säsong. De senaste matcherna har vi visat upp ett nytt spel och en lagmoral som inte fanns i början av säsongen. Dessutom så verkar det som att de nya killarna äntligen börjat visa en mognad i deras spel och att man inte måste göra en "Christiano" dribbling så fort man får bollen.
Har vi någon chans att slåss om platserna till division 5?
Återigen så vill jag vara försiktigt optimistisk, det finns en hel del potential inom laget. Jag tror att om vi ska ha en chans att gå upp till division 5 så måste vi få en tydlig struktur i vårt spel, för det har vi inte. Men i dom här divisionerna så kan ALLA lag slå ALLA lag. Bollen kan studsa lite hursomhelst och domaren kan blåsa straff för att du petar dig själv i näsan
Ibland känns det som att du är den "goa" i laget, jag menar alla gillar dig och ser verkligen upp till dig, har du själv någon personlig favorit i laget?
Jag är väl "Go och Glad" för att vi faktiskt har, ursäkta ordvalet, ett jävligt roligt lag. Arvidstorps IK borde vara ett praktexempel på hur integration skall fungera - man slår ihop ett gäng invandrarungdomar med ett gäng helylle svenska killar från Carlsberg som träffas på tisdagar och torsdagar för att spela fotboll tillsammans. Jag tror inte ens att Jimmie Åkesson hade haft några invändningar emot att bilda ett anfallspar med Sheijk Hussein.
Men på frågan om jag har någon personlig favorit i laget så måste jag nog diplomatiskt sett svara - ALLA.
"Matchens lirare" är något nytt inför denna säsongen, du har blivit det i ett par matcher, tycker du om att Arvidstorps IK har en hemsida där man publicerar dessa typ av saker?
Ett härligt initiativ att det finns ett forum att diskutera saker kring laget. Det har vi aldrig haft förr, man håller föreningen levande på nätet och kan man på ett annat sätt marknadsföra sin förening. Bedömningen av varje spelare efter en match är ju ett klockrent och rolig sätt att skapa en slags konkurrenssituation i laget.
Kan du beskriva Arvidstorps IK med tre ord?
Ska använda beskrivande ord som en 6-åring hade använt:
Roligt, snälla, superbäst.
Ciao!
| Träning | 11 maj, 17:30 |
| Träning | 12 maj, 17:30 |
| Träning | 14 maj, 17:30 |
| IF Norvalla (hemma) | 17 maj, 13:00 |
| Träning | 18 maj, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera