Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alsens IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alsens IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Målskyttar: Alex Mårtensson, Love Öien
Alsen malde ner "tunga" Hede i andra halvlek.
Bortamatch en fredag kväll mot Hede, det enda lag som hittills luggat vårt lag poäng i årets serie.
En bra motivationshöjare och det syntes redan på uppvärmningen att det var ett taggat Alsen som inte var tänkt att släppa några poäng idag. Planen var sådär vilket inte gynnar våra grabbar, men de var förberedda på detta.
Matchen började med en fantastiskt bra Alsenspel, gång på gång kom killarna fram och speciellt Andreas Englund kom runt på sin högerkant gång efter annan med fina inspel, men Hedes duktiga målvakt gjorde flera bra räddningar och höll matchen vid liv. Hede hann inte med och Alsen fick också med sig frisparkarna, tyvärr så fick nyss nämnde Andreas en ful smäll på sitt knä och blev tvungen att byta och Alsens spel gick lite i stå. Alex Mårtensson kom in på Andreas plats.
Hede hade efter knappa halvtimmen ett snabbt o fint anfall som skapade ett friläge, men deras forward som var relativt fri i "slottet" missade målet med ca 1 dm. Hede spelade intensivt och fysiskt och halvleken slutade mållöst.
Halvtidssnacket var att fortsätta flytta boll, låta dem springa sig trötta och ha tålamod.
Andra halvlek blev en uppvisning, Hede som kämpade väl började bli trötta och bytte intensivt, detta skapade oreda i deras defensiv och i och med det blev det mera ytor för Alsen och ett flertal chanser skapades, efter 8 minuter fick Alsen en vänsterhörna, fint slagen men rensades av en back ut till Alex som drog på ett skott från dryga 20 m, en skymd målvakt fick se bollen smita in vid stolproten och 0-1 var ett faktum. Alsen fortsatte dominera och efter dryga halvtimmen så kom ett uppspel på Love, han vände upp och tog meter, väggade snyggt med Putte och slet sig fri till höger om målvakten, satte sen också bollen hårt o snyggt under målvakten och 0-2. Alsen spelade sen av matchen och Hede hade faktiskt inte ett skott på mål i andra halvlek.
I Alsen så tyckte jag att Putte Engström gjorde en bra match idag, mer rörlig i sidled och nyttig både framåt o bakåt. Love Öien skall också honoreras för sin andra halvlek som var mycket bra.
Hedes klart bäste spelare var målvakten Andreas Ekberg.
Nu väntar seriefinal hemma mot Tandsbyn nästa fredag. Då hoppas vi på stort publikstöd och fint väder.
Vi ses väl då på Bleckåsvallen!
| Träning | 7 jun, 16:00 |
| Krokom Dvärsätts IF (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 20:00 |
| Träning | 14 jun, 16:00 |
| Näldens IF (borta) | 16 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera