Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Alsens IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Alsens IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ås - Mörsil 3-1 (0-0)
En väldigt fin plan i Ås (Hovängen) fick besök av Mörsil på onsdagskvällen.
Mörsil startade matchen väldigt bra, med fint och behärskat spel efter backen, men utan att skapa några direkta farligheter. Och såhär i inledningen av matchen hade Ås svårt att hitta någon väg förbi och genom Mörsils mittfält där det var ganska trångt.
Men destu längre matchen gick destu mera började Ås hitta rätt i sina passningar och uppspel.
Ås hade en trippelchans i sista minuten av första halvlek där Mörsilmålvakten Oscar Strömberg tillsammans med försvararen Ronny Edfeldt lyckades styra undan denna chans som dansade på mållinjen vid ett par tillfällen, men halvleken slutar 0-0.
I andra halvlek så gör båda lagen en del byten, och i den 64:e minuten så gör IFK Östersunds lånet Jimmy Granlund mål för hemmalaget efter delvis slarv i uppspelet av Mörsil, men även en fin prestation av Ås.
Nu får Ås upp lite ånga, och gör redan i 66:e minuten ytterliggare ett mål genom att på "grisa" in den genom Markus Eriksson.
I det här läget så tappar Mörsil sitt fina passningsspel, och får inte fast bollen någon stans.
Men en reducering kommer efter ett fins kantspel i den 83:e minuten och kvicke Joel Johansson skjuter bollen på täckande Ås försvarare som stöter bollen i eget mål.
Glädjen för Mörsil blir kortvarig, men destu mera glädje i Ås, som lyckas göra ytterliggare mål i matchens sista minut, återigen genom Markus Eriksson.
Ås vinner matchen välförtjänt med 3-1.
Varningar Ås: Ismael Nässén, Jim Lindberg
Varningar Mörsil: Michael Folkesson, Ronny Edfeldt, Mikael Strandberg
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera