Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Åhus IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Åhus IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Tredje bortamatchen på raken i Håkanryd city mot IK Kamp slutade med en 2-1-seger efter 1-0-ledning i paus. Vi kan konstatera att matchen spelades på en plan med en hel del skönhetsfel och det passar kanske inte oss. Kortpassningsspel var inget att föredra om man säger så, utan vi fick rikta in oss på kämpamatch.
Vi krigade bäst inledningsvis och backlinjen hade full koll på Kamps anfall medan vi framåt skapade en del halvlägen, framförallt på en del fasta situationer. Det farligaste läget i första halvlek blev det som gav oss ledningsmålet. Magnus klippte till med högern! och målvakten var utan chans. :-)
Inför andra halvlek var vi ganska lugna eftersom de inte hade skapat någonting. Ett snabbt mål och det skulle se bra ut. Detta kom också. En långboll från Ola O dä som Stefan nickade ner till Andreas som får till ett kanonskott på halvvolley, ribba in. Ett mycket snyggt mål. Efter det har vi full koll på motståndet och med 5 minuter kvar borde Stefan avgjort i friläge, men istället reducerar Kamp och de sista minuterna blir onödigt spännande. Vi håller ut och kan åka hem med 3 pinnar.
Kul att se att inställning och aggressivitet är mycket bättre denna matchen. Det måste vi försöka ha varje match. Nästa vecka blir det 1 träning och 2 matcher igen, där vi börjar mot Önnestad på onsdag.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera