Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Åhus IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Åhus IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Första seriematchen gick av stapeln på Gualövs hemmaplan. Vädergudarna gav oss halv storm och helt regn lagom till matchstart. Detta tillsammans med en hård och ojämn plan gjorde att man ganska snabbt insåg att det skulle bli mer kamp än skönspel denna söndagskväll.
Vi har bra fokus under uppladdning och uppvärmning, dock får vi starta i motvind och detta gör att Gualöv får bra längd i sina rensningar. Vi skapar några chanser inledningsvis när Ellen bryter igenom från kanten. Målvakten täcker bra och håller rent. Mycket ställningskrig och lite mindre ordnat spel under första 20. Känns ändå som att vi ska kunna hitta lite chanser ju längre det går. Efter 25 min hittar Matilda fram till Ellen med en fin boll mellan mittbackar. Hon rundar "målis" och rullar in ettan behärskat. Tre minuter senare är det Linnea som serverar Ellen en boll i djupet. Samma fina avslut denna gång och tvåan sitter där. Nu har vi bra kontroll och i minut 32 spelar Ellen fram till Elin som rullar dit trean. Vi har anfall på anfall nu. Hanna lyfter in ett par fina inlägg. På det andra bankar Elin in sitt andra mål. Härlig träff ribba in. Vi går till halvtidsvila med en fin 4-0 ledning.
Vi har ett bra snack i halvtid. Vi vill försöka skapa ännu mer tryck på dom i andra. Fylla på med folk i boxen och sätta press högt.
Tycker vi tar över mer och mer. Det blir tuffare och tuffare spel. Med en tämligen säker ledning tycker jag tjejerna gör det bra. Vi håller boll och undviker att dra på oss några skador. Efter 54 min lyckas Gualöv via en missuppfattning i vårt försvar få in en boll. Vi behåller initiativet och ingen oro visar sig i laget. Ett par fina hörnor från Linnea dansar på mållinjen innan dom får undan bollen. Maja tvingar målis till fin räddning. Alice skottar strax utanför. Ellen är nära att bryta igenom. I min 69 lyfter Hanna in femman i bortre klykan. Riktigt snyggt!
I 74 min hittar domaren ett rött kort som han visar för Wickie. Detta innebär som så ofta när detta händer att resterande 10 blir ännu mer skärpta. Vi dominerar sista kvarten fullständigt. Tre minuter innan full tid fullbordar "Sundis" sitt hattrick. Vi vinner matchen mycket rättvist med 6-1. Mina anteckningar förlorade kampen mot regnet så minnet fick vara enda stödet för dagens referat. Kan alltså ha blivit något litet faktafel någonstans.
Det jag med säkerhet vet är att jag är väldigt stolt över lagets prestation denna premiär. I svåra förhållanden tar vi kampen. Vi ger järnet för varandra på ett föredömligt sätt. Vi bärgar en härlig trea och det känns riktigt gött!
Nu laddar vi med träningar i veckan inför hemmapremiären hemma på IP. Vi möter Farstorp på lördag kl 14.00. Det blir säkert en härlig fajt. Dom kryssade på hemmaplan mot Wä i första omgången.
Jättetack till hela laget för en riktigt härlig fight!
Tack också till trogna supportrar!
Vi ses väl på lördag?
| Askeröds IF (borta) | 30 maj, 13:00 |
| Träning | 2 jun, 18:30 |
| Träning | 4 jun, 18:30 |
| Svensköps IF (hemma) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera