Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Adolf Fredriks Gosskör Gosskören (alla)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Adolf Fredriks Gosskör Gosskören (alla).
Gosskören (alla)
Följ oss för uppdateringar
Hej kära gosskörsföräldrar!
Vi behöver er hjälp med biljettförsäljning inför jubileumskonserten! Vi vill att så många som möjligt ska få uppleva killarnas fantastiska konsert OCH vi behöver biljettintäkterna inför gossarna resa till Italien i vår!
Så, här kommer en SMS - Flyer och Kampanjtext att skicka till nära och kära, och extra mycket till dem som ni vet själva har sjungit i gosskören. Vi har inga gamla mail-eller telefonlistor att utgå från, utan har endast våra kontakter inom AF och Kungsholmens musikgymnasium, sociala medier, pressmeddelanden, annonser i olika forum och djungeltrumman att använda oss av. Därför hoppas vi att ni sprider detta, överallt där det finns folk som uppskattar musik!
Biljettlänk
Mvh jubileumskommittén
Årstämma | 22 okt, 18:00 |
Children Peace Prize - Manskör | 19 nov |
Julkonsert med Stockholms Manskör | 7 dec |
Julkonsert med Gustav Vasa kammarkör - Diskantkör | 21 dec |
Tack Alan, ska sprida! Kan någon snälla skicka info om hur jag köper biljetter till middagen. Jag har köpt biljetter till konserten men såg inget om middagen. Har kontaktat musikaliska kvarteret men de verkar inte ha någon info om den.
RapporteraRapportera
Kontakta biljettutfärdaren (tickster?) så hjälper de dig
RapporteraRapportera
Tack snälla! Jag gjorde det men de skickade mig vidare till musikaliska kvarteret 😅
RapporteraRapportera
Vi gjorde som du och missade att köpa middagsbiljett, men det löste kundsupporten på Tickster.
RapporteraRapportera
Lite mer specifikt: När man köper biljetterna (på tickster) får man efter man valt platser välja biljettyp, ordinarie eller ordinarie + jubileumsfest. Om man har råkat välja "fel" biljettyp så kontaktar man tickster så kan de eventuellt hjälpa till att ändra biljettyp tll den man vill ha. Man måste då vara tydlig med att man har köpt biljett och vill ha hjälp med att byta biljettyp.
RapporteraRapportera
Tack snälla Celina och Johan 🙏
RapporteraRapportera
Hej! En fråga: kommer det finnas specialkost under festen, dvs glutenfritt och mjölkfritt?
RapporteraRapportera
Hej Sara Larsson, det ska vi naturligtvis försöka ordna.
RapporteraRapportera
Hej alla! Killarna samlar till sin resa till Italien. I nuläget är bara drygt hälften av biljetterna sålda…
RapporteraUnder veckan - bjud in alla ni känner- skicka till kontaktlistor dela i sociala medier hjälp killarna 😉
Vi behöver hjälpas åt! Detta ska ju firas!
Så ta en funderare, erbjud fixa biljetter om det är där det tar emot…
Nu marknadsför vi detta för killarnas skull så de får åka och tävla i Italien och fira 60 år!
Rapportera
Hej! Kan ni tipsa om konserten i era barns klasschat? Så det kommer andra elever också!! Detta är ju en AF happening - stort för alla att vara med!
RapporteraRapportera
In på FB och kommentera och visa att ni ska dit.
RapporteraRapportera
Hej! Nu tipsat klassen och hela kontoret - hoppas det köps biljetter nu :)
RapporteraRapportera
Hej!
RapporteraVi har morgonen satt upp flyers på AF Farsta samt lagt ut info om konserten för G&H-klasserna i 4:an och 7:an i Farsta.
Ett tips. Så här kort inpå konserten vore det lämpligt att erbjuda "gå två, betala för en", för att sälja slut på biljetterna. Det vore kul för killarna att få sjunga i en fullsatt lokal....
Rapportera
Hej, om vi inte har något nätverk för AFG alumner. Borde vi inte starta en fb sida för dessa så vi kan gå ut med det till dem som kommer på 60års jubileet och börja fånga upp våra alumner? Eller ni i styrelsen kanske redan har en plan för detta.
RapporteraRapportera